PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Atrium zwiększa zyski z najmu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 lis 2015 09:55

Atrium zwiększa zyski z najmu Atrium Felicity w Lublinie

Firma Atrium zwiększyła w III kwartale przychody z najmu swoich nieruchomości. To efekt nowych akwizycji i zakończonych projektów deweloperskich.

REKLAMA

Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce, na który składają się 24 nieruchomości, wyniosła 1,5 mld euro, co stanowi 55,3 proc. całkowitego portfela dochodowego Atrium w Europie Środkowo-Wschodniej, liczącego łącznie 82 nieruchomości i wartego 2,7 mld euro.

Dochód brutto z najmu z polskiego portfela Atrium wzrósł o 15,1 proc. do wartości 77,3 mln
euro, do czego nadal w dużej mierze przyczyniały się zakup Focus Mall Bydgoszcz, otwarcie
nowego centrum handlowego Atrium Felicity w Lublinie oraz otwarcie aneksu dobudowanego do
Atrium Copernicus w Toruniu w marcu 2015 r.

Dochód netto z najmu zwiększył się o 11,5 proc. do 76,2 mln euro, natomiast w ujęciu porównywalnym pozostał na niezmienionym poziomie 59,6 mln euro.

Komercjalizacja wszystkich 24 obiektów pozostała na wysokim poziomie i wyniosła 95,8 proc.

W tym momencie Atrium realizuje tylko jeden projekt deweloperski - rozbudowę Atrium Promenada w Warszawie. Na pierwszy etap prac składają się inwestycje powiększające powierzchnię najmu o 7,8 tys. mkw., przebudowa części istniejącego centrum oraz kupno gruntu, który w przyszłości będzie zagospodarowany. Docelowo centrum powiększy się o 44 tys. mkw. 

- Naszym ścisłym priorytetem pozostaje optymalizacja portfela Grupy. Niezmiennie dokładamy
wszelkich starań, aby osiągnąć ten cel, m.in. poprzez nabycie centrum handlowego Arkády Pankrác w Pradze, które dołączyło do grona naszych kluczowych obiektów; a także przez strategiczne zbycie aktywów niezwiązanych z naszą podstawową działalnością. Dodatkowo skupiamy się na pogłębianiu relacji z najemcami w Rosji oraz pracy nad naszym kluczowym projektem rozwojowym – galerią Atrium Promenada w Warszawie. Nasza strategia ponadto koncentruje się na kształtowaniu silniejszej i wydajniejszej struktury kapitałowej Grupy oraz dążeniu do uzyskania znaczącej poprawy płynności - powiedział Josip Kardun, prezes Grupy Atrium.

W rękach Grupy znajdują się 82 centra i nieruchomości handlowe w siedmiu krajach o wartości rynkowej 2,7 mld euro i całkowitej powierzchni najmu brutto wynoszącej 1,2 mln mkw. W 2014 r. firma Atrium odnotowała przychody z najmu brutto w wysokości 214.5 mln euro. Spółka posiada siedzibę na wyspie Jersey i jest podwójnie notowana – na giełdzie w Wiedniu oraz Euronext Amsterda.

Atrium posiada w Polsce 24 działające centra handlowe o łącznej powierzchni najmu brutto (GLA) wynoszącej 535,5 tys. mkw., które w 2014 roku wygenerowały ponad 51,7 mln euro przychodów z najmu brutto. Aktywa Atrium w Polsce generują 45 proc. jej rocznych przychodów netto. W Polsce zlokalizowanych jest osiem najlepszych obiektów Atrium. Są to: Atrium Promenada, Atrium Targówek i Atrium Reduta w Warszawie, Galeria Dominikańska we Wrocławiu, Atrium Koszalin w Koszalinie, Focus Mall w Bydgoszczy, Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Biała w Białymstoku.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA