PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Atrium zwiększa zyski z najmu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 lis 2015 09:55

Atrium zwiększa zyski z najmu Atrium Felicity w Lublinie

Firma Atrium zwiększyła w III kwartale przychody z najmu swoich nieruchomości. To efekt nowych akwizycji i zakończonych projektów deweloperskich.

REKLAMA

Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce, na który składają się 24 nieruchomości, wyniosła 1,5 mld euro, co stanowi 55,3 proc. całkowitego portfela dochodowego Atrium w Europie Środkowo-Wschodniej, liczącego łącznie 82 nieruchomości i wartego 2,7 mld euro.

Dochód brutto z najmu z polskiego portfela Atrium wzrósł o 15,1 proc. do wartości 77,3 mln
euro, do czego nadal w dużej mierze przyczyniały się zakup Focus Mall Bydgoszcz, otwarcie
nowego centrum handlowego Atrium Felicity w Lublinie oraz otwarcie aneksu dobudowanego do
Atrium Copernicus w Toruniu w marcu 2015 r.

Dochód netto z najmu zwiększył się o 11,5 proc. do 76,2 mln euro, natomiast w ujęciu porównywalnym pozostał na niezmienionym poziomie 59,6 mln euro.

Komercjalizacja wszystkich 24 obiektów pozostała na wysokim poziomie i wyniosła 95,8 proc.

W tym momencie Atrium realizuje tylko jeden projekt deweloperski - rozbudowę Atrium Promenada w Warszawie. Na pierwszy etap prac składają się inwestycje powiększające powierzchnię najmu o 7,8 tys. mkw., przebudowa części istniejącego centrum oraz kupno gruntu, który w przyszłości będzie zagospodarowany. Docelowo centrum powiększy się o 44 tys. mkw. 

- Naszym ścisłym priorytetem pozostaje optymalizacja portfela Grupy. Niezmiennie dokładamy
wszelkich starań, aby osiągnąć ten cel, m.in. poprzez nabycie centrum handlowego Arkády Pankrác w Pradze, które dołączyło do grona naszych kluczowych obiektów; a także przez strategiczne zbycie aktywów niezwiązanych z naszą podstawową działalnością. Dodatkowo skupiamy się na pogłębianiu relacji z najemcami w Rosji oraz pracy nad naszym kluczowym projektem rozwojowym – galerią Atrium Promenada w Warszawie. Nasza strategia ponadto koncentruje się na kształtowaniu silniejszej i wydajniejszej struktury kapitałowej Grupy oraz dążeniu do uzyskania znaczącej poprawy płynności - powiedział Josip Kardun, prezes Grupy Atrium.

W rękach Grupy znajdują się 82 centra i nieruchomości handlowe w siedmiu krajach o wartości rynkowej 2,7 mld euro i całkowitej powierzchni najmu brutto wynoszącej 1,2 mln mkw. W 2014 r. firma Atrium odnotowała przychody z najmu brutto w wysokości 214.5 mln euro. Spółka posiada siedzibę na wyspie Jersey i jest podwójnie notowana – na giełdzie w Wiedniu oraz Euronext Amsterda.

Atrium posiada w Polsce 24 działające centra handlowe o łącznej powierzchni najmu brutto (GLA) wynoszącej 535,5 tys. mkw., które w 2014 roku wygenerowały ponad 51,7 mln euro przychodów z najmu brutto. Aktywa Atrium w Polsce generują 45 proc. jej rocznych przychodów netto. W Polsce zlokalizowanych jest osiem najlepszych obiektów Atrium. Są to: Atrium Promenada, Atrium Targówek i Atrium Reduta w Warszawie, Galeria Dominikańska we Wrocławiu, Atrium Koszalin w Koszalinie, Focus Mall w Bydgoszczy, Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Biała w Białymstoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA