PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Auchan będzie kupować centra handlowe

  • www.portalspozywczy.pl
  • 14 kwi 2014 17:40

Auchan będzie kupować centra handlowe

W ramach naszej strategii chcemy kupić kilka nieruchomości handlowych, w których działają sklepy Real. (....) chcemy otwierać 1-2 nowe sklepy co roku, może nie w roku 2015, ale potem na pewno co rok takie tempo uda się utrzymać - mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Francois Colombie, przewodniczący rady nadzorczej Auchan Polska.

REKLAMA

Trzy lata temu w wywiadzie dla serwisu www.portalspozywczy.pl mówił Pan, że Auchan ma grunty pod ok. 50-60 nowych obiektów, tymczasem po przejęciu Reala macie w Polsce już prawie 80 sklepów. Czy jest szansa na 100 lub więcej obiektów Auchan w naszym kraju?

Francois Colombie: Żeby osiągnąć taką skalę 100 hipermarketów Auchan w Polsce, potrzebowalibyśmy dokonać kolejnych przejęć, a nie wiem, czy UOKiK by na to pozwolił. Decyzja Urzędu dała sygnał do zatrzymania konsolidacji na rynku hipermarketów. Jej konsekwencją jest strata wartości wielu centrów handlowych, w których najemcami są hipermarkety. Coraz trudniejsze będzie zrobienie transakcji w formacie hipermarketów bez możliwych ograniczeń ze strony UOKiK, a tym samym trudno będzie podnosić konkurencyjność hipermarketów o w konsekwencji zwiększyć ich atrakcyjność dla klientów. To ewidentnie wpłynie na spadek wartości nieruchomości. W ramach naszej strategii chcemy kupić kilka nieruchomości handlowych, w których działają sklepy Real.

Właściciele obiektów są zainteresowani takim rozwiązaniem?

W przypadku wielu sklepów Real powierzchnie są dzierżawione, natomiast Auchan woli otwierać sklepy we własnych centrach handlowych. Będzie to możliwe, bo już w tej chwili jest kilka funduszy, które chętnie sprzedadzą nam swoje nieruchomości. Tak jak wspominałem, dla Auchan posiadanie większości naszych centrów handlowych, w którym głównym najemcą ma być nasz hipermarket, jest fundamentem strategii rozwoju.

Jak wyglądają nakłady, plany inwestycyjne na najbliższe lata - po wyłączeniu oczywiście nakładów na remodeling i rebranding sklepów Real?

Auchan jest siecią globalną, w związku z czym globalnie mamy takie samo tempo rozwoju inwestycji. Chodzi o 1-2 nowe sklepy co roku, może nie w roku 2015, ale potem na pewno co rok takie tempo uda się utrzymać. Sklepy Real będą same szukać samofinansowania dla rebrandingu. Jedną z możliwości jest kupno nieruchomości, w której działa dany sklep od funduszu, który jest właścicielem galerii lub centrum handlowego. Może chodzić zarówno o fragment nieruchomości, jak i o cały obiekt.

To realne?

Cześć funduszy może sprzedać posiadane nieruchomości, ponieważ niektóre obiekty handlowe są w kryzysie. Właściciele skarżą się, że ich obiekty nie mają odpowiedniej liczby klientów. To oznacza, że są też możliwości negocjacji. Jeżeli więc rozmowy będą przebiegać pomyślnie, to Auchan będzie mógł się wzmocnić pod względem zwiększenia swojego portfolio nieruchomości w Polsce. Nasza strategia polega na tym, aby mieć jak najlepsze warunki i być najlepszym dyskonterem dla naszych klientów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA