PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Auchan zwiększa przychody dzięki Europie Środkowej i Wschodniej

  • www.portalspozywczy.pl
  • 11 mar 2014 12:09

Grupa Auchan osiągnęła w 2013 roku 48,1 mld euro przychodów, co oznacza wzrost o 3,4 proc. Wzrost grupa zawdzięcza rynkom Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji, na których przychody zwiększyły się o 11,1 proc., podczas gdy na rynkach Europy Zachodniej (bez Francji) odnotowano spadek o 2,8 proc.

REKLAMA

Na rodzimym rynku francuskim przychody grupy Auchan obniżyły się o 1,1 proc.

Włączając stacje paliw i biorąc pod uwagę stały kurs walutowy, przychody grupy zwiększyły się o 4,2 proc. Natomiast sprzedaż like for like lekko spadła, o 0,5 proc. (licząc bez stacji paliw oraz po stałym kursie walut).

Grupa osiągnęła w ubiegłym roku wynik EBITDA na poziomie 2,6 mld euro, co oznacza wzrost o 5 proc. EBITDA rosła w szybszym tempie niż przychody. Jak informuje Auchan, wzrost nastąpił między innymi dzięki kontroli kosztów operacyjnych, które zwiększyły się o 2,7 proc., do 1,3 mld euro.

Zysk operacyjny wzrósł o 13,7 proc., do 1,4 mld euro. Spółka zaznacza, że na wzrost zysku operacyjnego wpłynęły zyski kapitałowe (268 mln euro) ze sprzedaży nieruchomości należących do Immochan we Francji, Włoszech i Luksemburgu, a z drugiej strony utrata wartości aktywów (180 mln euro), a także zyski i koszty z 2012 roku.

Zysk netto zwiększył się rok do roku o 18,3 proc., do 835 mln euro, dzięki zdarzeniom jednorazowym. Bez uwzględnienia tych zdarzeń, wzrost wyniósł 1,6 proc.

Inwestycje bieżące wyniosły 1,87 mld euro i były na podobnym poziomie co w roku 2012 (1,9 mld euro). 30,2 proc. środków inwestycje we Francji (30,2 proc.), 12,9 proc. w pozostałych krajach Europy Zachodniej, a 56,9 proc. inwestycje w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w Azji. Patrząc z punktu widzenia poszczególnych segmentów działalności, 1,1 mld euro środków przeznaczono na inwestycje w hipermarkety, 265 mln euro na inwestycje w supermarkety, a 411 mln euro na inwestycje na zarządzanie nieruchomościami.

W 2013 roku grupa Auchan wydała 681 mln euro na zakup udziałów w sieci Real na Ukrainie, w Rosji i w Rumunii. Grupa zaznacza, że mimo tych wydatków, poziom zadłużenia pozostał stabilny i wyniósł 3,1 mld euro.

Aby zabezpieczyć płynność finansową, grupa Auchan wyemitowała obligacje o wartości 250 mln euro z terminem wykupu w 2018 roku oraz o wartości 700 mln euro zapadające w 2023 roku.

- W 2013 roku osiągnęliśmy kolejny wzrost na naszej podstawowej działalności - w segmencie hipermarketów, supermarketów, w segmencie nieruchomości i w formacie "drive", we wszystkich 15 krajach, w których jesteśmy obecni. Nasz zespół z powodzeniem przeprowadził proces włączenia do sieci hipermarketów Real na Ukrainie, w Rosji i w Rumunii. Pierwsze efekty pokazują, że oferujemy lepszą usługę dla większej liczby konsumentów - mówi Vianney Mulliez, przewodniczący rady nadzorczej Auchan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA