PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Baltona pracuje nad wzrostem przychodów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 mar 2014 10:55

Rok 2013 upłynął dla Baltony pod znakiem intensywnego rozwoju związanego z otwieraniem nowych sklepów i punktów gastronomicznych oraz przejęciem CDD Holding BV z siedzibą w Holandii. Grupa odnotowała w stosunku do 2012 roku 35 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży, który osiągnął poziom 245,2 mln złotych. Na inwestycje w 2013 roku Grupa Baltona przeznaczyła 21 mln złotych.

REKLAMA

Do wyższych o 63,2 mln złotych przychodów przyczynił się wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach operacyjnych Grupy: o 20 proc. w segmencie sklepy, 105 proc. w dystrybucji B2B oraz 108 proc. w segmencie gastronomicznym.

Liczba jednostek handlowych w ramach Grupy powiększyła się o 18 lokali i z końcem roku 2013 wyniosła 50 lokali. Baltona operuje na wyłączność w sektorze Duty Free w Gdańsku oraz Rzeszowie. W ubiegłym roku otworzyła nowe sklepy na lotniskach Poznań-Ławica, Montpellier (Francja) oraz we Lwowie (Ukraina). W październiku 2013 roku, po długiej przerwie związanej z remontem pasa startowego, zostały ponownie uruchomione kawiarnie oraz bistro na lotnisku w Modlinie.

Kluczowym wydarzeniem w 2013 roku było jednak przejęcie we wrześniu holenderskiej grupy CDD Holding BV o rocznych obrotach około 20 mln euro. CDD posiada łącznie 9 sklepów, 4 na lotniskach w Rotterdamie, Liege i Weeze oraz 5 sklepów dla dyplomatów w Brukseli, Hadze, Londynie i Paryżu. CDD dostarcza ponadto produkty dla jednostek militarnych i przedstawicielstw dyplomatycznych takich organizacji jak np.: NATO, UN, ONZ, OPCW.

Pomimo znacznych nakładów inwestycyjnych skonsolidowana EBITDA wzrosła w roku 2013 do poziomu 1,5 mln złotych. Wzrost został wygenerowany przez osiągnięcie wyższych przychodów przy zachowaniu dyscypliny kosztowej. Z powodu intensywnego procesu inwestycyjnego, kosztów finansowych oraz zmniejszeniu aktywa na podatek dochodowy Grupa odnotowała stratę netto wysokości 6 mln zł zmniejszając ją o 2,5 mln w stosunku do roku poprzedniego.

- Konsekwentna strategia biznesowa polegająca na rozwoju sieci sprzedaży Baltony na rynku polskim i zagranicznym przynosi oczekiwane korzyści. Nasza sprzedaż rośnie a nasze wyniki finansowe poprawiają się z każdym rokiem - komentuje Andrzej Uryga, prezes zarządu PHZ Baltona S.A.

- W obecnej sytuacji makroekonomicznej trudno jest jednoznacznie prognozować jak będą wyglądały wyniki branży lotniczej w 2014 roku. Jednak, biorąc pod uwagę planowany rozwój i urocznienie działalności jednostek otwartych, i nabytych w roku 2013, w tym roku powinniśmy odnotować znaczny wzrost przychodów oraz poprawę wyników finansowych - dodaje.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA