PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki mogą ograniczyć liczbę placówek

  • Autor: Puls Biznesu
  • 04 sie 2014 09:41

Podnoszeniem opłat banki nie zasypią dziury po obniżce interchange, więc cięcia prowizji kartowych mogą zakończyć się… cięciami w sieci oddziałów - pisze "Puls Biznesu".

REKLAMA

Banki przegrały wszystko w grze o interchange. Wpływy z prowizji kartowych wysychają jak Wisła latem i w rachunku wyników kurczą się do niepozornej pozycji. A jeszcze w 2013 r. przychody z tego źródła wyniosły około 1,6 mld zł (po odliczeniu opłat na rzecz organizacji kartowych około 1,5 mld zł). W pierwszym półroczu 2014 r. bankom wpadło do kasy jeszcze około 800 mln zł. To szacunki, bo nie ma jeszcze danych NBP o wysokości obrotów kartowych w drugim kwartale.

W pierwszym wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 33,7 mld zł i była o 12 proc. wyższa niż rok wcześniej. Zakładając stałą dynamikę, obroty na rynku można szacować na 35,4 mld zł (32,7 mld zł), co daje w pierwszym półroczu około 68 mld zł przepływów z kart przy interchange na poziomie 1,1-1,2 proc., obowiązującym do końca czerwca. W drugiej połowie roku na prowizjach banki zarobią najwyżej połowę tej sumy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) alarmuje, że po spadku interchange w górę poszły również opłaty w bankach. Na zlecenie ZPP firma ARC Rynek i Opinie przeanalizowała ceny usług bankowych od czerwca 2013 r. do marca 2014 r. Suma średnich opłat wzrosła w tym czasie o 80 proc.

Eksperci uważają, że łatanie dziury po interchange podwyżkami opłat nie ma większego sensu. Z pewnością trzeba będzie pomyśleć o urealnieniu opłat za karty i rachunki, ale przede wszystkim trzeba zastanowić się nad nową strategią kosztową - czytamy w "PB".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA