PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biedronka odpowiedziała na cenowe wyzwanie Tesco

  • dlahandlu.pl
  • 06 mar 2014 14:13

Jak dowiedział się portal dlahandlu.pl, w opinii analityków portugalskiego banku Espirito Santo Biedronka, po długim okresie działania w warunkach łagodniej konkurencji, została zaskoczona repozycjonowaniem cenowym, przeprowadzonym przez Tesco w maju 2013 roku i późniejszym powszechnym nasileniem aktywności promocyjnej sieci handlowych.

REKLAMA

Po okresie adaptacji do nowych warunków, Biedronka znowu przyjęła pozycję lidera w kontekście aktywności promocyjnej i wysyła jasną wiadomość, że jest w stanie poświęcić swoją zyskowność, by zapewnić sobie dobre postrzeganie cenowe.

Analitycy przewidują, że w I kw. 2014 roku sprzedaż LfL w sieci Biedronka spadnie o 0,9 proc. w porówananiu z 8,8 proc. w I kw. 2013 roku, w którym to baza wzrostowa była bardzo wysoka. Wynikało to z faktu, że Wielkanoc wypadła w marcu i ze względu na pogodę sprzyjała zakupom w sklepach w pobliżu domu. W 2014 roku Wielkanoc wypada w II kwartale, co osłabi wyniki Biedronki za I kw.

Eksperci spodziewają się także spadku marży EBITDA. Na 2014 rok prognozują wzorsty LfL na poziomie 3,7 proc. Jest to obniżka z prognozowanych wcześniej 5,1 proc. Taki spadek wynika głównie zze zjawiska inflacji koszyka zakupowego w Biedronce i konieczności inwestowania w ceny, aby utrzymać dobre postrzeganie cenowe.

Analitycy uważają, że w perspektywie długoterminowej marża EBITDA Biedronki będzie wynosiła 8 proc., o 50 punktów proc. poniżej wcześniejszych prognoz. Stanie się tak ze względu na większe inwestycje w ceny, by utrzymać dystans do konkurentów i zareagować na mocny sygnał wysłany w maju 2013 roku przez Tesco, odnośnie wzmocnienia aktywności promocyjnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA