PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biedronka uruchomi sklep w historycznym miejscu w Warszawie

  • Autor: miastojestnasze.pl/Jeronimo Martins
  • 24 wrz 2014 08:09

Biuro Architektury dzielnicy Śródmieście wydało zgodę na zmianę sposobu użytkowania parteru budynku „Senator" przy ulicy Bielańskiej 12. By otworzyć sklep dyskontowy „Biedronka", zostaną zalane betonem odsłonięte wcześniej i przykryte szkłem fundamenty Banku Polskiego - czytamy na stronach Fundacji Miasto jest Nasze.

REKLAMA

Budynek „Senator", podobnie jak cały teren układu architektonicznego przy ulicy Bielańskiej, wpisany jest do rejestru zabytków. Ochronie konserwatorskiej podlegają historyczne części obiektu, czyli wschodnia ściana dawnej kasy operacyjnej oraz relikty cokołu biegnące wzdłuż ulicy Bielańskiej i Al. Solidarności. W praktyce oznacza to, że prace budowlane, które miałyby naruszać wyżej wymienione elementy zabytkowe, wymagają specjalnego pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Biedronka miałaby zająć lokal użytkowy w budynku „Senator" położony od strony Al. Solidarności. To właśnie z tej strony budynku znajdują się zabytkowe fragmenty fundamentów dawnego Banku Polskiego. Powstanie sklepu nierozłącznie wiązałoby się ze zdewastowaniem zabytkowych elementów, a co za tym idzie - zniszczeniem jednego z nielicznych miejsc pamięci na mapie Warszawy.

Obecnie trwa procedura wydawania pozwolenia na budowę - czytamy na stronie fundacji Miasto jest Nasze.

Sprostowanie Jeronimo Martins:

Przede wszystkim musimy stanowczo podkreślić, że uzyskana przez nas zgoda na zmianę sposobu użytkowania wydzielonej części nieruchomości przy ul. Bielańskiej 12 w najmniejszym stopniu nie wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w zabytkowe elementy budynku. W dokumentacji projektowej, którą przedłożyliśmy, wnioskując o pozwolenie na budowę, zarówno istniejące przeszklenia, jak i wszystkie elementy mające charakter zabytkowy pozostają w niezmienionym stanie.

Takie podejście wynika nie tylko z przepisów prawa (zgodnie z którymi zespół budynków dawnego Banku Polskiego, którego pozostałości są elementem budynku Senator, wpisany jest do rejestru zabytków), ale także ze strategii, jaką w tak wyjątkowych lokalizacjach przyjmuje nasza firma. Wszystkie inwestycje tego typu realizujemy bowiem nie tylko w ścisłym porozumieniu z lokalnymi władzami i we współpracy z konserwatorem zabytków, ale także każdorazowo staramy się dopasować wygląd sklepów do charakteru miejsca, w którym one powstają.

Przykładem takiej placówki może być Biedronka, która już od ponad trzech lat z powodzeniem funkcjonuje na toruńskiej starówce przy ul. Szerokiej. Warto podkreślić, że w tym sklepie podjęliśmy szereg działań, aby zabezpieczyć i wyeksponować walory architektoniczne we wnętrzach, a zewnętrzną elewację dostosowaliśmy do charakteru miejsca. W efekcie, udało się odsłonić elementy zabytkowej posadzki, muru z wątkiem gotyckim oraz freski, odzyskując je dla torunian po okresie, kiedy ukryte były pod warstwami tynku i płyt gipsowych.

Kolejnym takim przykładem jest Biedronka zlokalizowana w Zielonej Górze przy ulicy Stary Rynek.

W trakcie tej inwestycji również współpracowaliśmy z miejscowym konserwatorem zabytków. Zgodnie z jego sugestią cała elewacja została zachowana w oryginalnym kolorze. Dodatkowo, aby nawiązać do zabytkowego otoczenia, logo Biedronki wykonane zostało w postaci odlewu z brązu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA