PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Błyskawiczny wzrost sprzedaży e-booków

  • wnp.pl
  • 11 lut 2014 17:12

W roku 2013 w Polsce tylko firma Virtualo z grupy Empik sprzedała prawie pół miliona książek cyfrowych. Rynek wzrósł o ok. 40 proc., a wysokie tempo ma się utrzymać w kolejnych latach.

REKLAMA

Wartość rynku e-booków oszacowano na 22 mln zł. Wciąż jest to młody rynek z perspektywami rozwoju. Wciąż także e-bookom w Polsce daleko do popularności jaka cieszą się np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmują mniej więcej połowę rynku książkowego.
W 2013 roku pojawiły się znaczne różnice pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży między różnymi podmiotami. Wahają się one między 10 proc. a 400 proc. wzrostu w stosunku do poprzedniego roku. - Wynika to z doświadczeń, jakie nabyły wydawnictwa i sklepy o największej aktywności marketingowej i sprzedażowej. To one radzą sobie obecnie najlepiej na rynku e-booków i notują największe wzrosty sprzedaży. Miniony rok 2013 był dla nas dużym wyzwaniem i jednocześnie szansą, aby umocnić pozycję lidera - mówi Robert Rybski, prezes Virtualo.

O dynamice wzrostu rynku e-booków, mimo nadal spadającego w Polsce czytelnictwa, decydują klienci kupujący legalnie treści cyfrowe. Do najczęściej wybieranych gatunków literackich należy: literatura piękna, obyczajowa, proza, powieści i literatura faktu, które stanowią 32 proc. wszystkich zakupów. W drugiej kolejności czytelnicy wybierają e-booki kryminalne, sensacyjne, horrory i thrillery - 26 proc. W 2013 roku dużą popularnością cieszyły się także romanse i erotyki - 10 proc. oraz fantastyka 9 proc. Po 5 proc. stanowiła również sprzedaż e-booków w kategoriach: nauki społeczne i historia, biznes oraz nauka języków obcych i podróże. Średnia cena e-booka w najbardziej popularnej kategorii - literatura piękna wynosiła 19,50 zł brutto.

Według Virtualo wartość polskiego rynku książek cyfrowych w 2014 i 2015 roku wyniesie odpowiednio 40 i 60 mln złotych. Na razie udział e-booków w całym rynku książek nie przekracza 2-3 proc., jednak w przeciwieństwie do segmentu książek papierowych, szybko rośnie. Na wzrost sprzedaży w kolejnych latach będzie wpływać rosnąca popularność czytników e-booków oraz aplikacji na tablety i smartfony. Dużą szansą na jeszcze szybszy wzrost rynku byłoby również zrównanie stawki VAT na e-booki do poziomu 5 proc.

Kupujący e-booki to najczęściej młodzi ludzie (ponad 50 proc.) i aktywni zawodowo specjaliści (ponad 21 proc.).


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA