PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Błyskawiczny wzrost sprzedaży e-booków

  • wnp.pl
  • 11 lut 2014 17:12

W roku 2013 w Polsce tylko firma Virtualo z grupy Empik sprzedała prawie pół miliona książek cyfrowych. Rynek wzrósł o ok. 40 proc., a wysokie tempo ma się utrzymać w kolejnych latach.

REKLAMA

Wartość rynku e-booków oszacowano na 22 mln zł. Wciąż jest to młody rynek z perspektywami rozwoju. Wciąż także e-bookom w Polsce daleko do popularności jaka cieszą się np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmują mniej więcej połowę rynku książkowego.
W 2013 roku pojawiły się znaczne różnice pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży między różnymi podmiotami. Wahają się one między 10 proc. a 400 proc. wzrostu w stosunku do poprzedniego roku. - Wynika to z doświadczeń, jakie nabyły wydawnictwa i sklepy o największej aktywności marketingowej i sprzedażowej. To one radzą sobie obecnie najlepiej na rynku e-booków i notują największe wzrosty sprzedaży. Miniony rok 2013 był dla nas dużym wyzwaniem i jednocześnie szansą, aby umocnić pozycję lidera - mówi Robert Rybski, prezes Virtualo.

O dynamice wzrostu rynku e-booków, mimo nadal spadającego w Polsce czytelnictwa, decydują klienci kupujący legalnie treści cyfrowe. Do najczęściej wybieranych gatunków literackich należy: literatura piękna, obyczajowa, proza, powieści i literatura faktu, które stanowią 32 proc. wszystkich zakupów. W drugiej kolejności czytelnicy wybierają e-booki kryminalne, sensacyjne, horrory i thrillery - 26 proc. W 2013 roku dużą popularnością cieszyły się także romanse i erotyki - 10 proc. oraz fantastyka 9 proc. Po 5 proc. stanowiła również sprzedaż e-booków w kategoriach: nauki społeczne i historia, biznes oraz nauka języków obcych i podróże. Średnia cena e-booka w najbardziej popularnej kategorii - literatura piękna wynosiła 19,50 zł brutto.

Według Virtualo wartość polskiego rynku książek cyfrowych w 2014 i 2015 roku wyniesie odpowiednio 40 i 60 mln złotych. Na razie udział e-booków w całym rynku książek nie przekracza 2-3 proc., jednak w przeciwieństwie do segmentu książek papierowych, szybko rośnie. Na wzrost sprzedaży w kolejnych latach będzie wpływać rosnąca popularność czytników e-booków oraz aplikacji na tablety i smartfony. Dużą szansą na jeszcze szybszy wzrost rynku byłoby również zrównanie stawki VAT na e-booki do poziomu 5 proc.

Kupujący e-booki to najczęściej młodzi ludzie (ponad 50 proc.) i aktywni zawodowo specjaliści (ponad 21 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA