PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budowa centrów handlowych GTC w Warszawie może się opóźnić

 • Autor: PAP
 • 20 sty 2015 09:08

Budowa centrów handlowych GTC w Warszawie może się opóźnić

GTC zaskoczył rynek spodziewanymi w IV kwartale 2014 r. wysokimi odpisami na aktywach w Europie Płd.-Wsch. Zdaniem analityków, obecna sytuacja płynnościowa spółki może spowodować opóźnienia w realizacji inwestycji w Warszawie i utrudnić rozmowy z akcjonariuszami o planowanej emisji akcji.

REKLAMA

Globe Trade Center szacuje, że wartość godziwa posiadanego portfela nieruchomości wykazana w raporcie rocznym za 2014 rok będzie o 132 mln euro niższa niż wykazana w raporcie za III kwartał 2014 r. Spółka poinformowała także, że prowadzi negocjacje w sprawie restrukturyzacji posiadanych kredytów.

"Podana przez GTC potencjalna strata na przeszacowaniu aktywów w IV kwartale, to bardzo negatywne zaskoczenie. Jest znacząco wyższa od moich założeń na poziomie ok. 50 mln euro" - powiedział w rozmowie z PAP Cezary Bernatek, analityk BESI.

"Ponadto spółka poinformowała, że z uwagi na odpis naruszyła kowenanty kilku umów kredytowych dotyczące wskaźników LTV. Istnieje więc ryzyko, że część tych kredytów będzie wymagana przed terminem lub ich spłata może być wymagana natychmiastowo. Deweloper zapowiada, że będzie się starał efektywnie zarządzać zobowiązaniami, ale moim zdaniem ryzyko płynnościowe istnieje" - dodał.

GTC poinformowało, że na koniec grudnia 2014 r. spółka posiadała środki pieniężne i ich ekwiwalenty w wysokości ok. 78 mln euro.

"Jeśli popatrzymy na te +zagrożone+ kredyty, to z samych galerii handlowych wychodzi 72 mln euro, z czego 66 mln euro jest gwarantowane przez GTC. Do tego dochodzą jeszcze kredyty z projektów mieszkaniowych, które łącznie opiewają na 34 mln euro, ale one nie są już gwarantowane przez spółkę" - zwrócił uwagę Bernatek.

Deweloper podał, że na podstawie obecnie dostępnych informacji wskaźnik zadłużenia spółki na 31 grudnia 2014 r. wynosiłby 58 proc. Polityka spółki zakłada utrzymanie tego wskaźnika zadłużenia na poziomie od 40 proc. do 60 proc.

"Znowu mamy do czynienia z taką sytuacją, że wskaźnik LTV dla GTC jest blisko poziomu 60 proc., więc w górnej granicy przedziału. To też nie pomaga spółce" - powiedział analityk BESI.

W ocenie Bernatka, z uwagi na obecną sytuację płynnościową, przesunięciu mogą ulec harmonogramy planowanych inwestycji w galerie handlowe w Warszawie.

"Istnieje takie ryzyko, bo na te projekty spółce także będzie potrzebny kapitał. Zakładam konserwatywnie przesunięcie zakończenia projektów w Warszawie o kolejne 6 miesięcy w stosunku do moich pierwotnych założeń. Jeśli chodzi o Białołękę spodziewam się oddania do użytku w I kwartale 2017 r., a w przypadku Wilanowa - w I kwartale 2018 r." - powiedział.

 • 1
 • 2
 • kriss 2015-02-23 15:11:00
  No to jest! Projekt konkurencyjnej Galerii, mam nadzieję, że GTC weźmie z niej przykład!

  wilanowpark.com.pl
 • kriss 2015-02-10 09:06:36
  Ustawa nakłada obowiązek wyłożenia do publicznego wglądu projektu po korekcie. Czekamy więc z niecierpliwością na to co nam GTC pokaże. Wielu mieszkańców Wilanowa zastanawia się czy tym razem inwestor potraktuje nasze oczekiwania poważnie oraz czy uszanuje otoczenie w którym chce budować Galerię.
 • rados 2015-01-22 13:21:10
  kriss: jak sam napisałeś - jest to możliwe :) więc nie zakładajmy od razu czarnego scenariusza, że się nie uda.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA