PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budowa Łodzi Fabrycznej będzie opóźniona?

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2014 08:11

Po uchyleniu przez wojewodę łódzkiego zezwolenia na realizację części inwestycji drogowych wokół budowanego dworca Łódź Fabryczna powstała obawa, że inwestycja kolejny raz się opóźni. Według miasta odpowiedzialność ponosi wykonawca, który odmawia komentarza.

REKLAMA

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Grzegorz Nita, pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy może to opóźnić inwestycję i grozić utratą unijnej dotacji podkreślił, że zgodnie z kontraktem termin zakończenia inwestycji to 30 września 2015 r. i nie został on zmieniony.
"Firma zgłosiła problem, który musi sama rozwiązać, bo zgodnie z postanowieniami kontraktu odpowiedzialnym za przygotowanie wniosku i uzyskanie decyzji jest w 100 proc. wykonawca. Takie były warunki przetargu i na jego etapie wykonawca nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń" - powiedział na konferencji prasowej Nita.

Chodzi o budowę ulicy Nowotargowej, która ma być drogą dojazdową do dworca i przebiegać przez działkę należącą do firmy Enkev. Spór w tej sprawie pomiędzy firmą a miastem trwa od kilku lat. Gmina chciała wykupić ten teren oferując 22 mln zł, ale firma się na to nie zgodziła. Ponieważ Enkev to spółka holenderska, spór musiał rozstrzygnąć Europejski Trybunał Arbitrażowy, który w kwietniu wydał korzystny dla miasta wyrok. W maju władze Łodzi poinformowały, że wydały zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dotyczącej ulic: Nowotargowej, Nowowęglowej i rozbudowy części ul. Wierzbowej. Firma odwołała się jednak od tej decyzji do wojewody łódzkiego, który w lipcu uchylił zezwolenie na realizację inwestycji.

Przedstawiciele wojewody stwierdzili m.in., że mapy, które były załącznikami do zezwolenia zostały wykonane nieprawidłowo, nieprawidłowa jest numeracja działek objętych inwestycją, a także brak było podpisu konserwatora zabytków. Według magistratu błędy ma poprawić wykonawca i wówczas ponownie złożony zostanie wniosek o zezwolenie na inwestycję.

Szef ZDiT przyznał, że wystąpiły pewne komplikacje i kwestie, które wymagają zmiany. "Wykonawca opracowuje zmieniony projekt budowy tego odcinka drogi, równocześnie udostępniony został teren z przeciwnej strony budowy dworca, aby umożliwić realizację kolejnego etapu prac" - dodał.

Podkreślił, że aby termin zakończenia budowy został zmieniony w umowie, musi być do tego uzasadnienie formalno-prawne, a zgodę muszą wyrazić wszyscy zamawiający - obok miasta także PKP PLK i PKP SA. Nie wiadomo jakie jest stanowisko głównego wykonawcy w tej sprawie - konsorcjum firm Torpol-Astaldi-Intercor-PBDiM - bowiem, pomimo wcześniejszych zapowiedzi magistratu, na konferencji nie pojawił się jego przedstawiciel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA