PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Centra czeka chaos informacyjny i organizacyjny

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 28 lis 2017 12:10

Centra czeka chaos informacyjny i organizacyjny Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych

- Ustawa wprowadza chaos informacyjny i organizacyjny. Sami zainteresowani nie wiedzą czy ich lokale będą mogły być otwarte czy nie. Centra handlowe będą musiały zmierzyć się z przeorganizowaniem swojej formuły działania. Dyskusyjną pozostaje kwestia umów z najemcami - dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap komentuje regulacje przyjęte przez Sejm.

REKLAMA

Od 1 marca 2018 r. mają być dwie niedziele handlowe w miesiącu, pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Przyjęta przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę wprowadza aż 29 wyłączeń z zakazu.

- Lista jest bardzo chaotyczna, zagmatwana i trudna do doprecyzowana. Myślę, ze będzie jeszcze szereg dyskusji na ten temat. Tak naprawdę nie wiemy kto będzie mógł prowadzić działalność w niedziele, a kto nie. Pierwszym wyzwaniem jest chociażby zdefiniowanie listy tych placówek. Wejście ustawy w życie pokaże też jak dużym chaosem będzie kształtowanie  orzecznictwa w tej sprawie – mówi Radosław Knap.

Na liście wyjątków od zakazu są m.in. apteki, kwiaciarnie, lodziarnie i sklepy zlokalizowane przy dworcach. 

- Jest wiele całych centrów handlowych, które były nawet współtworzone wspólnie z PKP. Tak naprawdę  ustawa nie doprecyzowuje czy one będą mogły być otwarte w niedziele wolne od handlu czy nie. Drugą kwestią są sklepy zlokalizowane na lotniskach. Ustawa wyłącza je z listy wyjątków co też jest niezrozumiałe bo czym różni się sprzedawca w sklepie na lotnisku od tego na dworcu? – dodaje Radosław Knap.

Obiekty znajdujące się na liście wyjątków od zakazu stanowią mniej niż 10 proc. powierzchni centrów handlowych. 

- Pytaniem otwartym pozostaje też to czy otwieranie lokali w niedziele będzie dla nich opłacalne bo koszty otwarcia całego obiektu nagle mogą spaść na kilku przedsiębiorców. Tak naprawdę Centra Handlowe będą musiały zmierzyć się z chaosem organizacyjnym. Wiele umów z najemcami pewnie trzeba będzie renegocjować - trudno powiedzieć czy właściciele sklepów wyłączonych ustawowo będą w ogóle chcieli je otwierać i w jakich lokalizacjach – mówi dyrektor generalny PRCH.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę została przyjęta przez Sejm w piątek. Teraz trafi teraz do Senatu, a gdy ten ją przyjmie bez poprawek trafi do podpisu prezydenta.

- Nie liczę na to, że Senat wprowadzi jakieś istotne poprawki dla centrów handlowych i ich najemców, skoro podczas trwającej blisko rok dyskusji nie wzięto pod uwagę wielu naszych sugestii – zdradza dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap – Najlepiej by było gdyby Senat odrzucił ten projekt w całości głownie dlatego, że nie chce go większość Polaków i wnosi głownie chaos dla przedsiębiorców, pracowników i klientów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA