PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Centra handlowe: Istnieje prawdopodobieństwo przejścia na rozliczanie czynszu w złotówkach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 sty 2012 09:06

Centra handlowe: Istnieje prawdopodobieństwo przejścia na rozliczanie czynszu w złotówkach

Deweloperzy starają się o kredyty w euro, gdyż są one dla nich korzystniejsze. Oczywiście, jeśli banki ograniczą udzielanie kredytów w tej walucie na rzecz wyżej oprocentowanych kredytów w złotych, wówczas istnieje prawdopodobieństwo przejścia na rozliczanie czynszu w złotówkach - uważa Andrzej Bartnicki, przewodniczący rady nadzorczej Rank Progress SA.

REKLAMA

- Ponieważ jednak może znacznie wzrosnąć koszt takiego kredytu, właściciel centrum handlowego będzie zmuszony podnieść czynsze. Chyba że, w związku z zawirowaniami na rynkach europejskich, kredyty w euro podrożeją na tyle, że nie będzie większej różnicy między takim kredytem a tym w złotówkach - dodaje Bartnicki.

Przewodniczący rady nadzorczej Rank Progress wyjaśnia, że czynsz najmu w dużych powierzchniach handlowych wyceniany jest w euro z bardzo prostego powodu - deweloperzy biorą kredyty na inwestycje w tej właśnie walucie i w takiej są one spłacane. W związku z tym za wynajem powierzchni handlowej właściciele obiektów komercyjnych również chcą się rozliczać w euro. - Znam na rynku tylko dwie firmy, które tego nie akceptują, uważając, że jeżeli prowadzą działalność w Polsce, to ich walutą jest złoty - Biedronka i Tesco - informuje.

- W euro chcą się rozliczać również międzynarodowe sieci handlowe, które stanowią większość najemców dużych galerii handlowych i ich główny trzon. Popyt na powierzchnie handlowe z ich strony wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, więc to oni również mają i nadal będą mieć wpływ na warunki umów najmu i walutę czynszu - stwierdza Bartnicki.

Jak mówi, właściciele obiektów komercyjnych mają świadomość, że czynsze w euro nie są obecnie korzystne dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą odczuwać skutki wysokiego kursu europejskiej waluty i związanego z tym ryzyka. - W takim przypadku możliwe jest negocjowanie umów najmu. Rank Progress elastycznie podchodzi do kwestii czynszów, ponieważ zależy nam na obopólnej korzyści. Ważny jest dla nas każdy najemca, zarówno ten międzynarodowy, jak i lokalny, i w przypadku każdego z nich znajdujemy satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie - podsumowuje Andrzej Bartnicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA