PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Centra handlowe nie przestaną funkcjonować w niedzielę

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 lut 2018 11:11

Centra handlowe nie przestaną funkcjonować w niedzielę

Zakaz handlu dotyczy jedynie placówek handlowych. Przez placówkę handlową nie należy rozumieć m.in. galerii handlowych, które nadal mogą pozostać otwarte. Właściciele galerii staną przed wyborem zamykania całej galerii lub otwierania jej w celu umożliwienia prowadzenia działalności jedynie przez nieliczną grupę, na którą składają się przede wszystkim kina oraz punkty gastronomiczne - analizuje Paulina Jabłońska, adwokat współpracujący z CPI Property Group.

REKLAMA

11 marca 2018 r. przypadnie pierwsza objęta zakazem handlu niedziela. Wprowadzenie ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta do polskiego porządku prawnego zostało uzasadnione względami społecznymi, w tym przede wszystkim poprawą sytuacji pracowników branży handlowej oraz pozytywnym wpływem na sposób spędzania czasu przez Polaków. Zdaniem ustawodawcy ograniczenie handlu w niedziele będzie skutkować wzmocnieniem więzi społecznych, a zwłaszcza więzi rodzinnych.

Celem przeprowadzenia analizy skutków ekonomicznych i społecznych wprowadzonego zakazu handlu w niedziele oraz umożliwienia społeczeństwu przyzwyczajenia się do zmian, ustawodawca zdecydował się na etapowe wprowadzanie omawianego zakazu. Po okresie przejściowym, od 2020 r. już w niemal każdą niedzielę handel oraz inne czynności związane z handlem będą zakazane. Jednocześnie wskazać należy, iż ustawodawca wyłączył zakaz handlu w kolejne dwie niedziele poprzedzające 25 grudnia, niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu czerwcu oraz sierpniu.

Ustawa przewiduje pewne wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele i święta. Czynne w te dni pozostaną m.in. stacje benzynowe, kioski, piekarnie, restauracje, kina oraz placówki handlowe na dworcach kolejowych. Jednocześnie zdecydowano się wyłączyć spod zakazu placówki handlowe, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Jak wynika ze stanowiska Rady Ministrów, umożliwienie przedsiębiorcom indywidualnym prowadzenie handlu w niedzielę może przyczynić się do zatrudnienia przez tych przedsiębiorców pracowników, którzy będą wykonywać pracę w pozostałe dni tygodnia. Ponadto takie rozwiązanie może mieć przełożenie na obroty małych przedsiębiorców, którzy skorzystają z zakazu dużych sieci. Co ważne, zakaz handlu w niedziele i święta nie obejmuje również sklepów internetowych i platform internetowych. Odstąpienie od zakazu w ostatnim przypadku było podyktowane przede wszystkim chęcią uniknięcia niezgodności przepisów ustawy z prawem europejskim.

  • Gość 2018-02-06 12:39:25
    Niedziela dla rodziny. Wolne żarty! Rozumiem, że pracownicy zakładów produkcyjnych nie potrzebują umacniać więzi społecznych w niedziele? Tylko do pracy na 12 godzin? Już by się rząd nie ośmieszał i powiedział wprost, że chodzi o zmniejszenie zysków zagranicznych sieci sklepów.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA