PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Centra handlowe ożywią tkankę miejską na Śląsku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 sty 2015 12:13

Centra handlowe ożywią tkankę miejską na Śląsku

Konurbacja Katowicka liczy obecnie 41 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad miliona mkw. W najbliższym czasie powstaną nowe galerie, ale potencjał Górnego Śląska jest na tyle duży, że mają one szansę z sukcesem funkcjonować na rynku. Warunkiem jest jednak czujne repozycjonowanie obiektów, tak aby dostosowywały swoją ofertę do zmieniających się wymogów klienta. Zdaniem uczestników Property Forum w Katowicach, centra handlowe będą miały też swój udział w ożywieniu tkanki miejskiej Śląska.

REKLAMA

Dane mówią same za siebie: nasycenie powierzchnią handlową na Górnym Śląsku wynosi niecałe 500 mkw. na 1000 mieszkańców i jest najniższe wśród 8 największych aglomeracji w kraju. Poziom pustostanów to zaledwie 4 proc.

Województwo śląskie jest najgęściej zaludnionym w Polsce, a jego mieszkańcy mogą pochwalić się drugim najwyższym wynagrodzeniem miesięcznym.

To niewątpliwie pozytywne wskaźniki dla deweloperów powierzchni komercyjnych. Mimo to w branży odczuwany jest pewien niepokój. - Teoretycznie istnieje jeszcze potencjał do budowy nowych obiektów w regionie katowickim, jednak przyglądając się jak funkcjonują istniejące obiekty, z całą pewnością trzeba stwierdzić, że ich liczba jest wystarczająca - mówiła Dorota Beltrani, Leasing & Asset Manager,Helical Poland Sp. z o.o. . Jej zdaniem większe szanse rozwoju niż standardowe centra mają obecnie parki handlowe.

- Klasycznym centrom klientele odbierają też szybko zdobywające rynek dyskonty, które rozszerzają swój asortyment o towary, do tej pory dostępne w centrach handlowych, ale w niższej cenie - mówił Marek Noetzel, Partner, Head of Retail Department, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

Jak zauważył, zmieniająca się struktura handlu nie oznacza jednak braku miejsca na nowe obiekty. - Wyzwanie, które stoi przed nami wynika z tego, że zbyt duża podaż nowoczesnej powierzchni pojawiła się na rynku w zbyt krótkim czasie. Dotyczy to zresztą nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Rynek handlowy rozwijaliśmy w tempie 0,5 mln mkw. powierzchni wynajmowanej rok do roku, co plasowało nas w pierwszej trójce w Europie. Sądzę, że na Śląsku mogą jeszcze pojawić się ciekawe obiekty - dodał.

Śląsk z potencjałem

Optymistycznie perspektywy rynku handlowego na Śląsku widzi też Krzysztof Giemza, Prokurent, Echo Investment SA. - Na pewno rynek się zmienia. Mamy inną sytuację niż 20 lat temu, kiedy zaczęto budować centra handlowe. Obiekty te na przestrzeni lat ewoluowały i proces ten będzie trwał nadal. Moim zdaniem jest miejsce na nowe obiekty, potrzeba jednak poszukiwać nisz na rynku. Deweloperzy powinni teraz bacznie przyglądać się aspektom: lokalizacyjnym, demograficznym czy komunikacyjnym. Rynek centrów nie jest zamknięty, ale otwarty na zagospodarowanie w inny sposób niż dotychczas - zaznaczył.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA