PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Centrum Handlowe 3 Stawy pierwszym budynkiem w Polsce z certyfikatem Breeam In-Use

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 paź 2011 12:15

Centrum Handlowe 3 Stawy pierwszym budynkiem w Polsce z certyfikatem Breeam In-Use

Apsys Polska, inwestor oraz zarządca centrów handlowych, uzyskał pierwszy w Polsce certyfikat Breeam In-Use. Certyfikat przyznany został dla Centrum Handlowego 3 Stawy w Katowicach. Jest to pierwszy funkcjonujący budynek w naszym kraju, który spełnił rygorystyczne kryteria zrównoważonego budownictwa.

REKLAMA

Budynek, który powstał w 1999 roku, przeszedł szereg modernizacji, dzięki którym zyskał proekologiczny charakter i zwiększył swoją wartość.

Brytyjski Breeam In-Use jest systemem certyfikacji, który weryfikuje wszelkie aspekty funkcjonowania i zarządzania budynkami w kontekście zrównoważonego budownictwa. Wymaga on spełnienia restrykcyjnych kryteriów dotyczących zużycia energii, wody, stosowania materiałów z jakich zbudowany jest obiekt, dojazdu, segregacji odpadów, zanieczyszczeń, wykorzystania terenu oraz sposobu zarządzania. Podczas procesu certyfikacji, 3 Stawy otrzymały najwyższe oceny w trzech obszarach: efektywne korzystanie z energii i wody, pochodzenie użytych materiałów oraz odprowadzanie odpadów i ścieków.

Najwięcej budynków mogących pochwalić się tym certyfikatem znajduje się w Belgii i Wielkiej Brytanii. Stanowią one ponad połowę wszystkich obiektów spełniających ekologiczne wymagania Breeam.

- W ciągu ostatnich 2 lat przeprowadziliśmy wiele inwestycji, dzięki którym nasz budynek jest bardziej przyjazny środowisku, zużywa mniej energii i wody - mówi Agnieszka Nizio, dyrektor Centrum Handlowego 3 Stawy. - Najlepszym przykładem jest wykonana przez Apsys modernizacja oświetlenia parkingu podziemnego. Zachowując ten sam poziom natężenia światła obniżyliśmy zużycie energii o 74 proc. - dodaje Agnieszka Nizio.

Apsys zmodernizował także oświetlenie parkingu zewnętrznego i elewacji, uzyskując w tym przypadku zmniejszenie zużycia energii o 35 proc.
Ograniczenie zużycia wody zyskano dzięki zastosowaniu sterowanej fotokomórką armatury oraz dwu przyciskowych spłuczek w toaletach.

W Centrum Handlowym 3 Stawy wymieniono dotychczasowy system wentylacyjno-klimatyzacyjny na nowoczesny, sterowany przez tzw. BMS (Building Management System). Kontroluje on nie tylko temperaturę powietrza wewnątrz budynku, ale również zużycie wody i energii. W niedalekiej przyszłości planowana jest dalsza rozbudowa systemu o dodatkowe funkcje. Ponadto, Apsys dostosował 3 Stawy do wymagań Unii Europejskiej dotyczących substancji stosowanych do chłodzenia budynków. Wprowadzone zmiany wygenerowały w sumie oszczędności rzędu 20 proc.

Właścicielem Centrum Handlowego 3 Stawy jest Union Investment Real Estate AG, a zarządcą Apsys Polska Sp. z o.o. należąca do Grupy Apsys.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA