PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chcemy, aby Katowice były nowoczesnym miastem - wywiad z prezydentem Piotrem Uszokiem

  • Autor: propertynews.pl
  • 01 gru 2013 20:37

Chcemy, aby Katowice były nowoczesnym miastem - wywiad z prezydentem Piotrem Uszokiem

Katowice są miastem, które nadal intensywnie się rozwija i zmienia. Nowe inwestycje nie tylko wpływają na pozytywny wizerunek ośrodka, ale przede wszystkim pozwalają na tworzenie miejsc pracy - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Piotr Uszok, prezydent Katowic.

REKLAMA

W którym segmencie rynku nieruchomości komercyjnych w Katowicach dzieje się najwięcej?
Katowice są miastem, które nadal intensywnie się rozwija i zmienia. Nowe inwestycje nie tylko wpływają na pozytywny wizerunek ośrodka, ale przede wszystkim pozwalają na tworzenie miejsc pracy. Za przykład mogą posłużyć inicjatywy firm: Echo Investment, Skanska, Euro-Centrum, Górnośląskiego Parku Przemysłowego czy LC Corp.

Nie mniej ważne są decyzje o budowie kolejnych mieszkań, obiektów handlowych czy miejsc kultury i rozrywki.

Poza wymienionymi obiektami biurowymi, zauważalne jest ożywienie w sektorze budownictwa mieszkalnego.

Nie sposób nie wspomnieć o oddanej do użytku Galerii Katowickiej, czy będącym w trakcie budowy Supersamie przy ul. Skargi. Największe ożywienie widać jednak na rynku inwestycji biurowych i mieszkalnych, które dominują wśród realizowanych projektów.

Większość deweloperów za największych hamulec w realizacji inwestycji uznaje brak planów zagospodarowania przestrzennego lub ich złe zapisy. Jak to wygląda w Katowicach?
Na podstawie moich doświadczeń i współpracy z prywatnymi inwestorami muszę stwierdzić, że plany zagospodarowania przestrzennego nie są lekiem na całe zło. Plan miejscowy w jednoznaczny sposób reguluje możliwości zainwestowania na objętym nim obszarze. Wielokrotnie jednak sami inwestorzy w procesie prac projektowych zmieniają koncepcję, co wymaga ponownego przystępowania do zmiany w uchwalonych już planach.

Gdzie widzi Pan największe pole do współpracy z inwestorami - jak wygląda oferta miasta dla spółek działających w branży nieruchomości komercyjnych?
Taka współpraca, choć wymaga wielkiego zaangażowania, jest konieczna. Miasto odnosi sukces wówczas, gdy inwestor zdecyduje się na budowę kolejnego biurowca, znajdując jednocześnie najemców na nową powierzchnię. Naszą rolę postrzegamy zatem jako podmiot, który przekonuje do rozpoczęcia inwestycji, ale także aktywnie włącza się w pozyskiwanie klientów na nowe powierzchnie biurowe. Działania te przynoszą efekty, dzięki czemu możemy obserwować, jak kolejne biurowce „wyrastają z ziemi".

Miasto poszukuje nabywców na konkretne działki pod konkretne przeznaczenie. Naszą ofertę inwestycyjną można znaleźć na stronie www.invest.katowice.eu

Czy miasto planuje projekty w formule PPP i dlaczego ta forma realizacji inwestycji wciąż nie spełnia pokładanych w niej nadziei?

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA