PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ciąg dalszy sądowej batalii o znak towarowy Peek&Cloppenburg

  • Autor: PAP
  • 08 maj 2013 15:01

Ciąg dalszy sądowej batalii o znak towarowy Peek&Cloppenburg

Naczelny Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął w środę sporu o znak towarowy Peek&Cloppenburg, jaki toczy się pomiędzy dwiema spółkami o tej samej nazwie Peek & Cloppenburg, ale z siedzibą w dwóch różnych niemieckich miastach. Spór sięga 1911 r.

REKLAMA

W Polsce obie spółki działają jako: Peek & Cloppenburg Spółka z o.o. w Warszawie oraz Van Graaf sp. z o.o. Ta ostatnia działa jedynie na terenie Polski, Czech, Szwajcarii, Węgier, Austrii oraz prowadzi sklep internetowy na terenie Niemiec. Jeszcze do niedawna działała jako Van Graaf Grupa Przedsiębiorstw Peek & Cloppenburg w Hamburgu.

Natomiast jedynym udziałowcem pierwszej spółki - warszawskiej - jest Peek & Cloppenburg z siedzibą w Duesseldorfie.

Historia Peek & Cloppenburg zaczęła się w 1869 r., kiedy to Johann Theodor Peek i Heinrich Cloppenburg założyli spółkę o takiej nazwie w Rotterdamie. W 1901 r. przenieśli firmę do Duesseldorfu. Dziesięć lat później jeden z członków rodziny Cloppenburg założył odrębną spółkę Peek & Cloppenburg w Hamburgu i od tej pory toczy się spór.

Dla rozróżnienia obu firm, na terenie Niemiec działają one jako "P&C North" z siedzibą w Hamburgu i "P&C West" z siedzibą w Duesseldorfie.

W Polsce, niezależnie od postępowania w sądach administracyjnych, obie spółki toczyły spór także w sądach cywilnych. W kwietniu 2012 r. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie wyrok (sygn. V CSK 211/11), w którym utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu, zakazujący spółce Van Graaf posługiwania się znakiem towarowym "Peek & Cloppenburg" i oznaczeniem "Grupa Przedsiębiorstw Peek & Cloppenburg w Hamburgu".

Sąd Najwyższy uznał wówczas, że klienci mogliby odnieść wrażenie, że sklepy obu spółek należą do tego samego przedsiębiorcy, a przynajmniej do tej samej sieci handlowej.

Urząd Patentowy zarejestrował znak towarowy "Peek & Cloppenburg": na rzecz Van Graaf sp. z o.o. w marcu 2010 r., mimo że wcześniej taki sam znak został zarejestrowany na rzecz warszawskiej spółki Peek & Cloppenburg. Urząd uznał jednak, że można zarejestrować oba znaki, bo odnoszą się do różnych towarów - jedna spółka zarejestrowała je dla odzieży i obuwia, a druga dla wyrobów skórzanych, takich jak paski, torebki. Chociaż klienci obu spółek mogą być podobni, to nie ma ryzyka, że zostaną wprowadzeni w błąd - stwierdził Urząd Patentowy.

Z decyzją UP nie zgodziła się spółka Peek & Cloppenburg z siedzibą w Duesseldorfie, będąca jedynym udziałowcem warszawskiej spółki Peek & Cloppenburg. Twierdziła, że towary są podobne, są sprzedawane w podobny sposób i dlatego istnieje ryzyko, że klienci pomylą obie spółki.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA