PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej z przesyconymi rynkami

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 sty 2015 14:31

Co dalej z przesyconymi rynkami

Poznań oraz Wrocław to obecnie jedne z najbardziej nasyconych rynków handlowych w Polsce. W budowie i planach są jednak kolejne obiekty. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Patrycja Dzikowska Associate Director Consulting & Research w firmie DTZ, deweloperzy muszą zachowywać się racjonalnie. W innym przypadku czekają ich poważne zagrożenia.

REKLAMA

- Przyciąganie najemców już obecnych w mieście ma swoje granice i rynek w Poznaniu oraz Wrocławiu tę granicę osiągnął. Właściciele obiektów, ze względu na m.in. zobowiązania wynikające z kredytów bankowych, nie mogą sobie pozwolić na dalszą walkę na poziomie stawek najmu czy dodatkowych ustępstw finansowych na rzecz najemców - tłumaczy Patrycja Dzikowska.

Według dyrektor w DTZ ostatnie inwestycje w Poznaniu pokazały, jak trudne w dzisiejszych czasach jest wynajęcie powierzchni w 100 proc.. - Zestaw najemców większości obiektów to typowe „kopiuj-wklej". Centra handlowe nie potrafią się często wyróżnić, przez co nie funkcjonują najlepiej - komentuje.

Jak receptę na sukces w zakresie komercjalizacji Patrycja Dzikowska wskazuje na firmy nieobecne do tej pory na terenie Polski. - Deweloperzy powinni zadbać o to, by na rynku pojawiła się świeża krew. To nowe firmy będą w stanie wyróżnić dany obiekt na tle innych - mówi. Oprócz tego decydujący wpływ na sukces obiektu może mieć dobry pomysł na centrum. - W najlepszej sytuacji są te projekty, które albo mają ugruntowaną i stabilną pozycję, albo potrafią się wyróżnić czymś nowym - dodaje przedstawicielka DTZ.

Oczywistym jest fakt, że nie wszystkie obiekty będą w stanie sobie poradzić. - Inwestorzy zaczynają zachowywać się nieracjonalnie, przez co stabilność rynkowa jest bardzo zagrożona. Realizacja kolejnych inwestycji to ogromne ryzyko. Już dziś spadają czynsze i rośnie wskaźnik pustostanów. Dodatkowa powierzchnia tylko przyspieszy ten proces. W przyszłości z pewnością kilka starszych lub nieprzemyślanych obiektów znajdzie się na krawędzi upadku - prognozuje Patrycja Dzikowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA