PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej z przesyconymi rynkami

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 sty 2015 14:31

Co dalej z przesyconymi rynkami

Poznań oraz Wrocław to obecnie jedne z najbardziej nasyconych rynków handlowych w Polsce. W budowie i planach są jednak kolejne obiekty. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Patrycja Dzikowska Associate Director Consulting & Research w firmie DTZ, deweloperzy muszą zachowywać się racjonalnie. W innym przypadku czekają ich poważne zagrożenia.

REKLAMA

- Przyciąganie najemców już obecnych w mieście ma swoje granice i rynek w Poznaniu oraz Wrocławiu tę granicę osiągnął. Właściciele obiektów, ze względu na m.in. zobowiązania wynikające z kredytów bankowych, nie mogą sobie pozwolić na dalszą walkę na poziomie stawek najmu czy dodatkowych ustępstw finansowych na rzecz najemców - tłumaczy Patrycja Dzikowska.

Według dyrektor w DTZ ostatnie inwestycje w Poznaniu pokazały, jak trudne w dzisiejszych czasach jest wynajęcie powierzchni w 100 proc.. - Zestaw najemców większości obiektów to typowe „kopiuj-wklej". Centra handlowe nie potrafią się często wyróżnić, przez co nie funkcjonują najlepiej - komentuje.

Jak receptę na sukces w zakresie komercjalizacji Patrycja Dzikowska wskazuje na firmy nieobecne do tej pory na terenie Polski. - Deweloperzy powinni zadbać o to, by na rynku pojawiła się świeża krew. To nowe firmy będą w stanie wyróżnić dany obiekt na tle innych - mówi. Oprócz tego decydujący wpływ na sukces obiektu może mieć dobry pomysł na centrum. - W najlepszej sytuacji są te projekty, które albo mają ugruntowaną i stabilną pozycję, albo potrafią się wyróżnić czymś nowym - dodaje przedstawicielka DTZ.

Oczywistym jest fakt, że nie wszystkie obiekty będą w stanie sobie poradzić. - Inwestorzy zaczynają zachowywać się nieracjonalnie, przez co stabilność rynkowa jest bardzo zagrożona. Realizacja kolejnych inwestycji to ogromne ryzyko. Już dziś spadają czynsze i rośnie wskaźnik pustostanów. Dodatkowa powierzchnia tylko przyspieszy ten proces. W przyszłości z pewnością kilka starszych lub nieprzemyślanych obiektów znajdzie się na krawędzi upadku - prognozuje Patrycja Dzikowska.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA