PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dla sieci handlowych oznaczają zmiany prawne, które szykuje rząd

  • Autor: DlaHandlu.pl
  • 20 paź 2017 09:39

Co dla sieci handlowych oznaczają zmiany prawne, które szykuje rząd Fotolia

Opodatkowanie sieci handlowych i ograniczenie handlu w niedziele - te dwa tematy najbardziej interesują branżę, jednak pojawiło się więcej projektów mogących wpłynąć na oblicze handlu detalicznego. Redakcja dlahandlu.pl przyjrzała się również innym projektom prawnym, które mogą wpłynąć na rynek.

REKLAMA

Ograniczenie handlu w niedziele

Wydaje się, że do wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele jest już całkiem blisko. Punktem wyjścia był tutaj obywatelski projekt, złożony przez NSZZ "Solidarność". Nad kształtem ostatecznego projektu ustawy cały czas trwają prace w Sejmie. Ostatnie doniesienia wskazują na szereg zmian w stosunku do propozycji związkowców. Podstawową zmianą jest zezwolenie na handel bez żadnych ograniczeń w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca. Ograniczenie co do zasady ma dotyczyć sklepów, stoik, straganów, hurtowni (z wyjątkiem farmaceutycznych), składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, a także platform i sklepów internetowych, jeśli handel w niedzielę nie odbywa się w sposób zautomatyzowany. Wyłączone spod zakazu mają być m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach, lotniskach, w szpitalach i więzieniach oraz festyny i jarmarki oraz placówki pocztowe. W porównaniu do obywatelskiego projektu nie określono w propozycjach podkomisji wielkości placówek na dworcach, lotniskach itp.

Zmiany budzą opór środowiska związkowców. „Solidarność" podtrzymuje swój postulat i chce, by wszystkie niedziele były dla pracowników wolne – mówił przewodniczący związku Piotr Duda. Janusz Śniadek z PiS ma nadzieję, że ograniczenie wprowadzane będzie etapami. Poseł zaznaczył, że liczy na to, że w przyszłości wszystkie niedziele będą wolne od handlu. Kary za nieprzestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele mają wynieść od 1 tys. do 100 tys. zł. Komisja sejmowa nie zakończyła jeszcze prac, piłka jest nadal w grze. Posłowie partii Nowoczesna złożyli 17 października w Sejmie projekt ustawy o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych, który umożliwia im prowadzenie działalności we wszystkie dni tygodnia; zobowiązuje jednak do zapewnienia pracownikom możliwości wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele miesiąca. Partia mocno zaangażowała się w tę sprawę i podkreśla, że Polacy chcą robić zakupy w niedziele. Argumentem za handlem we wszystkie dni tygodnia ma być także możliwa fala zwolnień w związku z ograniczeniem czasu pracy punktów handlowych.

Opodatkowanie sieci handlowych

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA