PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co kupują Polacy w „czarny piątek”?

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 lis 2016 13:19

Co kupują Polacy w „czarny piątek”? fot. Pixabay

“Black Friday”, kiedy to handlowcy dają klientom możliwość skorzystania przy zakupie różnych towarów ze znacznej zniżki, przyjął się także w Polsce. Co w tym czasie kupują Polacy?

REKLAMA

W tym dniu warto przyjrzeć się tendencjom zakupowym, jakie zostały określone na podstawie najnowszego badania “Sytuacja na rynku consumer finance”, przeprowadzonego wśród polskich gospodarstw domowych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i IRG SGH.

W ostatnim kwartale odnotowano wzrost skłonności do dokonywania zakupów dóbr trwałego użytkowania (mebli, sprzętu RTV, pralki, kuchenki, lodówki itp.). Co więcej, liczba gospodarstw domowych, które przewidują zwiększenie wydatków na ten cel w okresie nadchodzących 12 miesięcy, wzrosła aż o 47 proc.

– W grupie, która w okresie nadchodzących 12 miesięcy prognozuje zakup dóbr trwałych, przeważają osoby młode (do 29-go roku życia) oraz osoby w wieku 30–49 lat – wyjaśnia Agnieszka Kozioł, Manager ds. Manager Projektów i Analiz w KPF. – Producenci i sprzedawcy zdają się o tym wiedzieć, gdyż swą ofertę kierują głównie do właśnie tych grup wiekowych. Cenną dla handlowców może być także informacja, że ok. 30 proc. osób planujących takie zakupy to mieszkańcy wsi.

Według najnowszych danych obserwujemy wzrost wskaźnika dotyczącego prognozy zakupu dóbr trwałych z poziomu –8,2 pp. do +1,2 pp. Obecna, dodatnia wartość wskaźnika oznacza, że wśród respondentów przeważają optymistyczne nastroje i tym samym, po raz pierwszy od 2008 r., prognozowane są pozytywne tendencje w tym obszarze. Jest to obiecujący sygnał, iż może już dziś handlowcy doświadczą większego zainteresowania ze strony klientów zakupami. Może to też oznaczać, że w kolejnych miesiącach znów obserwowane będzie przyspieszenie.

– Badania nie przynoszą jednak pozytywnych informacji dla oferujących finansowanie zakupów. Wzrost skłonności do dokonywania zakupów dóbr trwałych nie przekłada się bowiem na zmniejszenie utrzymującego się od dłuższego czasu konserwatywnego podejścia do korzystania z kredytowania – stwierdza dr Mirosław Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF. – Co prawda, przy rosnącej skłonności do zakupów i przy utrzymywaniu się 40,5 proc. udziału tych spośród badanych gospodarstw domowych, które zadeklarowały chęć sfinansowania takiego zakupu przynajmniej w części z kredytu, ich liczba może wzrosnąć. Warto jednak zauważyć, iż jest to około 30 pp. mniej niż w okresie największego zainteresowania kredytem (w 2008 r.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA