PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co nakręca obroty centrów handlowych?

  • Autor: propertynews.pl
  • 03 paź 2016 09:56

Co nakręca obroty centrów handlowych? Klif Gdynia

- Największe wzrosty od początku roku odnotowały sklepy i punkty oferujące usługi, wysoko w badaniu są również restauracje i strefy „food court” - mówi Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2016 roku obroty centrów handlowych wzrosły w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku o 2,1 pkt. proc., a obrót wynosił średnio 58 mld złotych netto. - Analizując wyniki obrotów sprzedaży odnosi się wrażenie, że stopniowo zmieniają się nawyki i potrzeby konsumentów. Największe wzrosty obrotów od początku roku odnotowały sklepy i punkty oferujące usługi, wysoko w badaniu są również restauracje i strefy „food court” - mówi Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Pierwsza połowa 2016 r. upłynęła także wyjątkowo spokojnie pod względem aktywności deweloperów, na rynek trafiły tylko 3 nowe obiekty handlowe - wynika z danych zebranych przez Polską Radę Centrów Handlowych. W raporcie PRCH Retail Research Forum przygotowanym przez PRCH i ekspertów m.in. z firmy Savills Polska, BNP Paribas RE, Knight Frank oraz GfK Polonia podsumowano także odwiedzalność w centrach handlowych. Z danych zebranych przez analityków wynika, że średni wskaźnik odwiedzalności utrzymuje trend wzrostowy i liczba klientów w badanych centrach wzrosła w pierwszej połowie roku o 3,4 pkt. proc.
 
Wyższa odwiedzalność, mogła także wpłynąć pozytywnie na średni poziom obrotów sprzedaży najemców działających w centrach handlowych. W pierwszym półroczu średni obrót miesięczny sprzedaży z każdego wynajętego m kw. wyniósł 838 PLN netto, co przy ponad 11 mln mkw. powierzchni handlowej daje kwotę 9,3 mld zł.
 
- Klienci w większym stopniu korzystają z placówek zlokalizowanych w centrach handlowych, takich jak oddziały banków, operatorów telefonii czy biur podróży oraz z oferty gastronomicznej. Trend ten pokazuje, że centra handlowe dla bardzo dużej grupy Polaków nie są już tylko miejscem robienia zakupów, ale także spędzania wolnego czasu. Tym bardziej niepokojące są próby wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu tych obiektów, które będą dotkliwe, nie tylko dla firm i osób prowadzących w nich swoją działalność, ale także dla konsumentów – powiedział Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.
 
Więcej modernizacji niż nowych centrów handlowych

Pierwsza połowa roku na rynku obiektów handlowych upłynęła wyjątkowo spokojnie pod względem aktywności deweloperów.  Na rynek trafiły zaledwie 3 nowe centra handlowe, a rozbudowanych zostało kolejnych 5 obiektów. Nowe obiekty na handlowej mapie Polski to Galeria Glogovia w Głogowie o powierzchni 25 tys. m.kw, Galeria Awangarda w Bartoszycach o powierzchni 7 tys. mkw. oraz Karuzela Września oferująca 12 tys. m kw. handlu. Rozbudowy dotyczyły natomiast centrów handlowych: Atrium Promenada w Warszawie o 3450 m kw. , Auchan Gdańsk o 3 tys. mkw., Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze o 15 tys. mkw. i Moreny w Gdańsku o 8 tys. mkw. oraz jednego parku handlowego Galeria Leszno o 6,5 tys. mkw.
 
Eksperci zauważają, że pomimo tak niewielkiej liczby nowych otwarć w pierwszej połowie roku, w drugiej połowie należy spodziewać się blisko 300 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej, która obecnie realizowana jest w 22 nowych i rozbudowywanych obiektach. Kolejne otwarcia blisko 420 tys. m kw. w 15 obiektach, które są obecnie w budowie, planowane jest na przyszły rok i początek 2018 roku. Największe nowe centra handlowe w budowie to Posnania w Poznaniu (100 tys. mkw.), Galeria Północna w Warszawie (64,5 tys. mkw.), Wroclavia we Wrocławiu (64 tys. mkw.) oraz Forum Gdańsk (62 tys. mkw.). 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA