PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cracovia będzie wpisana do rejestru zabytków?

  • Autor: dziennikpolski24.pl
  • 27 lut 2014 09:42

Cracovia będzie wpisana do rejestru zabytków?

Fundacja Instytut Architektury rozpoczęła proces zbierania podpisów pod petycją skierowaną do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie dotyczącą wpisania dawnego Hotelu Cracovia do rejestru zabytków - donosi dziennikpolski24.pl. Konserwator nie wyklucza podjęcia takiej decyzji.

REKLAMA

Do tej pory Wojewódzki Konserwator Zabytków twierdził, że nie ma możliwości wpisania Cracovii do rejestru zabytków. Jego zdaniem jest to budynek obecnej, a nie minionej epoki, co wyklucza tego typu decyzję. Według Instytutu Architektury jest wręcz odwrotnie i potwierdza to interpretacja ministerstwa.

Za wpisaniem Cracovii na listę zabytków opowiada się również Komisja Ochrony Krajobrazu Kulturowego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Ich zdaniem nie można dopuścić do wyburzenia tego obiektu.

Jak zadeklarował Konserwator, argumenty Instytutu muszą zostać potwierdzone przez specjalistów i ministerstwo. Jan Janczykowski planuje zgłosić się do ministerstwa o przekazanie wykładni obowiązującego prawa.

Tymczasem inwestor potencjalnej inwestycji na terenie obecnej Cracovii, Echo Investment, szykuje się do oficjalnej prezentacji swojego projektu. Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 28. lutego. Projekt został już zaprezentowany urzędnikom i radnym. Ich zdaniem spełnia on w znacznej części wymagania stawiane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Problemem jest wciąż funkcja handlowa - miasto nie zgadza się na dopuszczenie w tej lokalizacji tzw. handlu wielkopowierzchniowego, co jest z kolei podstawowym warunkiem Echo Investment.

Na temat inwestycji rozmawialiśmy m.in. z przedstawicielem Echo Investment, Krzysztofem Giemzą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Wojtek F. 2014-02-28 19:51:52
    Gdyby to nie było prawdopodobne, potraktowałbym to jako kiepski żart. Szczyt wszystkiego! Wpiszmy na listę zabytków wszystkie bloki z wielkiej płyty i hotel Krakus, który właśnie ma być wyburzony... Nie jestem zwolennikiem budowy kolejnego centrum handlowego, ale pozostawienie czegoś tak brzydkiego w takim miejscu ma na celu tylko jedno - zablokowanie jakiejkolwiek inicjatywy poprawy estetyki miasta. Smutne, ale jakże polskie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA