PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cushman & Wakefield: najdroższe ulice handlowe świata

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 lis 2015 10:13

Cushman & Wakefield: najdroższe ulice handlowe świata Nowojorska Piąta Aleja, fot. fotolia

Czynsze na ulicach handlowych świata wzrosły w 35 proc. lokalizacji. Najwięcej, bo 33 812 euro płaci się rocznie za metr kwadratowy przy Górnej Piątej Alei. To o prawie 50 proc. więcej niż w dzielnicy Causeway Bay w Hongkongu, drugiej najdroższej lokalizacji na świecie - wynika z raportu „Main Streets Across the World”  opracowanego przez Cushman & Wakefield. Warszawski Nowy Świat znalazł się na 43. pozycji.

REKLAMA

Raport przedstawia ranking ponad 500 najdroższych ulic handlowych świata sporządzony w oparciu o dane własne firmy Cushman & Wakefield dotyczące wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.

Nowojorska Piąta Aleja ponownie została najdroższą lokalizacją handlową świata. Do końca drugiego kwartału 2015 r. czynsze wzrosły tam w stosunku rocznym o 3,6 proc. do 33 812 EUR za metr kwadratowy rocznie i są o 46 proc. wyższe niż w Causeway Bay w Hongkongu (23 178 EUR/mkw./rok). Poniżej znajduje się tabela z pierwszą dziesiątką najdroższych ulic handlowych świata.

W 2015 r. najdroższą ulicą handlową w regionie EMEA ponownie zostały Pola Elizejskie w Paryżu – tuż przed londyńską New Bond Street. Największe wzrosty czynszów w bieżącym roku odnotowano przy Grafton Street w Dublinie oraz Covent Garden w Londynie, a także przy głównych ulicach Mediolanu i Rzymu. Natomiast w Rosji i na Ukrainie czynsze gwałtownie spadły wskutek konfliktu pomiędzy oboma krajami, który przyczynił się do spowolnienia gospodarczego i spadku sprzedaży detalicznej.

- Do czynników pozytywnie wpływających na rozwój sektora handlowego należy zaliczyć coraz lepsze perspektywy dla rynku pracy, wzrost realnych wynagrodzeń i rosnący optymizm konsumentów w krajach rozwiniętych. W regionie EMEA rynek handlowy będzie z pewnością dalej się rozwijać pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej w niektórych krajach. Czynsze za powierzchnie w lokalach przy najpopularniejszych ulicach handlowych będą nadal rosnąć ze względu na prognozowany duży wzrost sprzedaży detalicznej, silny popyt wśród najemców i niewystarczającą podaż w wielu lokalizacjach. Ograniczona dostępność powierzchni wpływa obecnie na kształt rynku handlowego, który rozwija się również poza głównymi ulicami handlowymi o ugruntowanej pozycji - powiedział Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield. 

W krajach Azji i Pacyfiku czynsze znalazły się pod presją zniżkową wskutek słabszych danych dotyczących sprzedaży detalicznej i spadku liczby turystów, zwłaszcza w Chinach. Czynsze obniżyły się, co zachęca do wejścia na ten rynek kolejne międzynarodowe marki luksusowe i sieci działające przy głównych ulicach handlowych. Jednak podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez chiński rząd mogą wpłynąć na siłę nabywczą konsumentów. W kręgu zainteresowań znanych międzynarodowych sieci handlowych znajdują się także Australia, Nowa Zelandia i region Metro Manila na Filipinach.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA