PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czerwona Torebka chce zdobyć 280 mln zł brutto z emisji akcji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 lis 2012 11:28

Czerwona Torebka chce zdobyć 280 mln zł brutto z emisji akcji

3 grudnia rozpoczną się zapisy dla inwestorów detalicznych na akcje Czerwonej Torebki. Cena maksymalna akcji wynosi 17,2 zł. Oferta obejmuje nie więcej niż 16 341 666 akcji odpowiadającej 25 proc. kapitału spółki po jego podwyższeniu.

REKLAMA

- Rozwijamy nowy na naszym rynku koncept handlowy. Pasaże Czerwonej Torebki, skupiając sklepy i punkty usługowe, łączą to co najlepsze w tradycyjnym i nowoczesnym handlu: najlepiej dostosowaną ofertę do potrzeb lokalnych konsumentów, wysoką jakość obsługi oraz nowoczesny format obiektu w atrakcyjnej lokalizacji - mówi Ireneusz Kazimierczyk, prezes Czerwonej Torebki.

- Wierzymy w duży potencjał konceptu - w skali całego rynku oceniamy go na 4500 obiektów. Zgodnie z naszą strategią, od 2015 r. planujemy otwierać ponad 200 pasaży rocznie, dzięki czemu w 2021 r. działać ma blisko 1 900 Czerwonych Torebek. Rozwojowi tego projektu służyć mają właśnie środki pozyskane z emisji akcji - dodaje.

Dotychczas uruchomiono 24 pasaże, a kilkadziesiąt kolejnych jest na różnym etapie przygotowań. Do końca roku spółka planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie dodatkowych 36 placówek.

Strategia zakłada budowę do 2021 r. ponad 1880 obiektów o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 1,2 mln metrów kwadratowych. Łączny koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na blisko 4,5 mld zł.

W całym okresie inwestycyjnym Czerwona Torebka planuje wykorzystywać finansowanie obce, przy czym w późniejszych latach rosnąca część nakładów będzie finansowana z przepływów operacyjnych generowanych przez wcześniej wybudowane pasaże. W pierwszych latach dominującym źródłem finansowania będą również środki własne (w tym uzyskane ze sprzedaży posiadanych nieruchomości) oraz kapitał obcy (w tym kredyty bankowe).

Całość środków pozyskanych z oferty spółka planuje przeznaczyć na rozwój sieci pasaży Czerwona Torebka na jednym z dwóch etapów: finansowanie etapu budowy w postaci pozyskania lokalizacji, zakupu gruntu i poniesienia pozostałych nakładów w części umożliwiającej uruchomienie kredytu na okres budowy obiektu oraz finansowanie wkładu własnego w kredycie długoterminowym (zgodnie z zawartymi umowami banki finansują do 80 proc. wartości godziwej gotowego obiektu).

Przedstawiciele Czerwonej Torebki przewidują przydział akcji najpóźniej do 14 grudnia.

Większościowym akcjonariuszem spółki jest jej założyciel Mariusz Świtalski, który posiada (pośrednio i bezpośrednio) 74,96 proc. akcji. Pozostałe 25,04 proc. należy do funduszu private equity PineBridge Investments, za pośrednictwem spółki celowej Forteam Investments.

Po zakończeniu oferty i zakładając, że inwestorzy obejmą wszystkie akcje, akcje oferowane będą reprezentować 25 proc. kapitału Spółki, a udziały Mariusza Świtalskiego i funduszu PineBridge Investments zmniejszą się odpowiednio do 56,22 proc. i 18,78 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA