PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Częstochowa obniży czynsze za miejskie lokale komercyjne

  • Autor: PAP
  • 24 lip 2013 18:49

Prawdopodobnie od września częstochowskie firmy korzystające z miejskich lokali będą mogły liczyć na obniżki czynszów, gdy spadną im obroty lub gdy ulice, przy których działają, będą w remoncie. Preferencje w czynszu będą miały też nowe firmy.

REKLAMA

Natomiast już teraz znacząco zmniejszono stawki za przynależne do wynajmowanych lokali piwnice. Przedsiębiorcy będą płacić średnio niespełna złotówkę za każdy metr kwadratowy piwnicy - od 50 groszy na obrzeżach do 1-1,25 zł netto w centrum miasta.

W lipcu weszło w życie zarządzenie prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka, ustalające m.in. niższe stawki za piwnice w miejskich lokalach użytkowych. Natomiast przyjęty przez radnych na ostatniej sesji program wspierania przedsiębiorczości, zakładający ulgi czynszowe dla firm, musi się jeszcze uprawomocnić. Samorządowcy szacują, że nastąpi to we wrześniu.

Ulgi i obniżki stawek czynszów mają dotyczyć lokali użytkowych będących własnością miasta. Władze Częstochowy wprowadzają takie rozwiązania w związku z trudną sytuacją gospodarczą na rynku oraz potrzebą aktywizowania osób niepracujących i absolwentów.

Przyjęty już przez radnych projekt zakłada, że osoby rozpoczynające po raz pierwszy działalność gospodarczą będą mogły wynająć lokal użytkowy z zasobów miejskich ze stawką czynszu w wysokości 3 zł za metr kwadratowy; rynkowe stawki poza centrum miasta są ok. 2-3-krotnie wyższe. Z preferencyjnych stawek nie będzie można korzystać w ścisłym centrum, gdzie opłaty sięgają nawet kilkudziesięciu złotych za metr. Obniżona stawka ma obowiązywać przez dwa lata; potem będzie podniesiona do średniej w danej strefie.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy udokumentują spadek obrotów przekraczający 10 proc. w stosunku do poprzednich dwóch lat, będą mogli ubiegać się o obniżkę czynszu o 30 proc. Warunkiem jest brak zaległości w opłatach. Możliwość skorzystania z ulgi będzie jednak uzależniona od wysokości czynszu, jaki płacą najemcy w poszczególnych strefach, na które podzielone jest miasto.

Na obniżki czynszu sięgające od 30 do 50 proc. będą mogły też liczyć firmy działające w miejscach, gdzie remontowane są ulice, chodniki czy budynki, gdzie mają siedzibę. Przedsiębiorcy często wskazywali, że np. remont chodnika albo wyłączenie z ruchu jezdni powoduje, że klienci nie są w stanie do nich dotrzeć; w efekcie spadają obroty i zyski. Wysokość obniżki w takich przypadkach ma zależeć od zakresu przeprowadzanych robót.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA