PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czynsze w centrach handlowych bez większych zmian do 2015 roku

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2013 18:16

Czynsze w centrach handlowych bez większych zmian do 2015 roku

Przez najbliższe 2 lata koszty wynajmu powierzchni handlowych nie ulegną zmianie - przewiduje agencja CBRE. Według jej szacunków w 2013 r. na rynek trafi 650 tys. mkw. nowej powierzchni w centrach i galeriach handlowych.

REKLAMA

W ocenie Agaty Czarneckiej, eksperta CBRE ds. powierzchni handlowych, obecnie widoczne jest lekkie ograniczenie aktywności deweloperów powierzchni handlowych. - Przede wszystkim zauważalny jest spadek popytu na nowe powierzchnie - najemcy podchodzą z większą rezerwą do nowo otwieranych obiektów, także lokale już gotowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem, w mniej popularnych obiektach handlowych. Deweloperzy ograniczyli budowę nowych projektów, a te które są teraz dostarczane na rynek to głównie obiekty małe, o powierzchni 5-10 tys. mkw. - powiedziała w rozmowie z PAP Czarnecka.

CBRE ocenia, że w 2013 roku na rynek trafi około 650 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej. - Obecnie w budowie w całym kraju jest 530 tys. mkw. powierzchni handlowej. Uwzględniamy obiekty handlowe o powierzchni najmu większej niż 5 tys. mkw., do których zalicza się galerie handlowe, centra wyprzedażowe, a także parki handlowe. Szacuje się, w tym roku otworzy się około 650 tys. m kw. powierzchni - powiedziała Czarnecka.

- W Warszawie w tym roku przybędzie 70 tys. mkw. powierzchni, z czego ok. 50 tys. mkw. już jest otwarte - dodała.

- Prognozy dotyczące budowy nowych obiektów handlowych, które zostaną oddane do użytkowania w przyszłym roku są na zbliżonym poziomie, do zarejestrowanego w 2013 r. - na rynku może przybyć około 600 tys. mkw." - powiedziała.

Wobec większej ostrożności zarówno najemców i deweloperów w kwestii budowy nowych centrów handlowych, od kilku lat ceny utrzymują się na stabilnym poziomie. - Na przestrzeni 3-4 lat nie widać większych zmian w kosztach wynajmu powierzchni. Rynek jest dość mocno 'zakotwiczony' w tych przedziałach cenowych. Nie należy się więc spodziewać, że wobec stopniowo rosnącego popytu ceny będą rosły - powiedziała Czarnecka.

- Być może pewne wzrosty cen dotyczyć będą jedynie najdroższych obiektów - tych najbardziej prestiżowych, z najlepszą lokalizacją. Jednakże w skali Polski można przyjąć założenie, że średnie ceny wynajmu powierzchni handlowej w najbliższych kwartałach, do końca 2014 roku, nie ulegną większym zmianom - dodała.

Zdaniem Czarneckiej, w najlepszych centrach handlowych w największych aglomeracjach w Polsce, w związku z dużym zainteresowaniem najemców, właściciele obiektów dyktują warunki najmu, natomiast w mniej popularnych centrach lub w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, sytuację można określić jako „rynek najemcy".

- W tym roku otworzy się 15 debiutanckich centrów handlowych w 15 miastach Polski. Nadal może być kłopot z wynajęciem powierzchni, mimo, że są to centra dość małe. Przed spowolnieniem gospodarczym normą było, że centra i parki handlowe otwierały się z 80-90 proc. wynajętej powierzchni. Obecnie zdarza się, że centra są otwierane z wynajęciem na poziomie 70-80 proc. - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • konos 2016-02-04 11:25:11
    Z raportu JARTOM wynika że stawki raczej pójdą w górę i inny scenariusz jest mało prawdopodobny. Bo ile mogą stać w miejscu? Inwestorzy chcą zarabiać, a nie mają jak. Przy czym klienci wymagają ciągłego dopasowania nieruchomości pod ich wymogi. W jaki sposób?

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA