PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czynsze w centrach handlowych bez większych zmian do 2015 roku

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2013 18:16

Czynsze w centrach handlowych bez większych zmian do 2015 roku

Przez najbliższe 2 lata koszty wynajmu powierzchni handlowych nie ulegną zmianie - przewiduje agencja CBRE. Według jej szacunków w 2013 r. na rynek trafi 650 tys. mkw. nowej powierzchni w centrach i galeriach handlowych.

REKLAMA

W ocenie Agaty Czarneckiej, eksperta CBRE ds. powierzchni handlowych, obecnie widoczne jest lekkie ograniczenie aktywności deweloperów powierzchni handlowych. - Przede wszystkim zauważalny jest spadek popytu na nowe powierzchnie - najemcy podchodzą z większą rezerwą do nowo otwieranych obiektów, także lokale już gotowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem, w mniej popularnych obiektach handlowych. Deweloperzy ograniczyli budowę nowych projektów, a te które są teraz dostarczane na rynek to głównie obiekty małe, o powierzchni 5-10 tys. mkw. - powiedziała w rozmowie z PAP Czarnecka.

CBRE ocenia, że w 2013 roku na rynek trafi około 650 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej. - Obecnie w budowie w całym kraju jest 530 tys. mkw. powierzchni handlowej. Uwzględniamy obiekty handlowe o powierzchni najmu większej niż 5 tys. mkw., do których zalicza się galerie handlowe, centra wyprzedażowe, a także parki handlowe. Szacuje się, w tym roku otworzy się około 650 tys. m kw. powierzchni - powiedziała Czarnecka.

- W Warszawie w tym roku przybędzie 70 tys. mkw. powierzchni, z czego ok. 50 tys. mkw. już jest otwarte - dodała.

- Prognozy dotyczące budowy nowych obiektów handlowych, które zostaną oddane do użytkowania w przyszłym roku są na zbliżonym poziomie, do zarejestrowanego w 2013 r. - na rynku może przybyć około 600 tys. mkw." - powiedziała.

Wobec większej ostrożności zarówno najemców i deweloperów w kwestii budowy nowych centrów handlowych, od kilku lat ceny utrzymują się na stabilnym poziomie. - Na przestrzeni 3-4 lat nie widać większych zmian w kosztach wynajmu powierzchni. Rynek jest dość mocno 'zakotwiczony' w tych przedziałach cenowych. Nie należy się więc spodziewać, że wobec stopniowo rosnącego popytu ceny będą rosły - powiedziała Czarnecka.

- Być może pewne wzrosty cen dotyczyć będą jedynie najdroższych obiektów - tych najbardziej prestiżowych, z najlepszą lokalizacją. Jednakże w skali Polski można przyjąć założenie, że średnie ceny wynajmu powierzchni handlowej w najbliższych kwartałach, do końca 2014 roku, nie ulegną większym zmianom - dodała.

Zdaniem Czarneckiej, w najlepszych centrach handlowych w największych aglomeracjach w Polsce, w związku z dużym zainteresowaniem najemców, właściciele obiektów dyktują warunki najmu, natomiast w mniej popularnych centrach lub w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, sytuację można określić jako „rynek najemcy".

- W tym roku otworzy się 15 debiutanckich centrów handlowych w 15 miastach Polski. Nadal może być kłopot z wynajęciem powierzchni, mimo, że są to centra dość małe. Przed spowolnieniem gospodarczym normą było, że centra i parki handlowe otwierały się z 80-90 proc. wynajętej powierzchni. Obecnie zdarza się, że centra są otwierane z wynajęciem na poziomie 70-80 proc. - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • konos 2016-02-04 11:25:11
    Z raportu JARTOM wynika że stawki raczej pójdą w górę i inny scenariusz jest mało prawdopodobny. Bo ile mogą stać w miejscu? Inwestorzy chcą zarabiać, a nie mają jak. Przy czym klienci wymagają ciągłego dopasowania nieruchomości pod ich wymogi. W jaki sposób?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA