PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Da Grasso otworzy w 2014 roku 10-12 nowych pizzerii

  • www.portalspozywczy.pl
  • 28 lut 2014 13:26

- Zależy nam na tym, aby Da Grasso rozwijało się dalej. Niestety, niektórzy z franczyzobiorców nie podzielają naszej wizji rozwoju i idei rebrandingu. Co więcej, nie dotrzymują standardów dotyczących jakości i nie wypełniają niektórych z warunków umowy franczyzowej. Dlatego zaplanowaliśmy zakończenie współpracy z kilkoma z nich - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Magdalena Piróg, wiceprezes sieci Da Grasso.

REKLAMA

- Ile pizzerii działa w sieci Da Grasso?

Sieć lokali Da Grasso liczy obecnie 186 placówek franczyzowych, w tym dwie własne, w blisko 150 miastach w całej Polsce.

Czy liczba ta może się zmienić w 2014 roku?

Planujemy utrzymać liczbę lokali na podobnym poziomie. Nie oznacza to jednak, że nie liczymy na napływ nowych franczyzobiorców do sieci. Zależy nam na tym, aby Da Grasso rozwijało się dalej. Niestety, niektórzy z franczyzobiorców nie podzielają naszej wizji rozwoju i idei rebrandingu. Co więcej, nie dotrzymują standardów dotyczących jakości i nie wypełniają niektórych z warunków umowy franczyzowej. Dlatego zaplanowaliśmy zakończenie współpracy z kilkoma z nich. Opracowując proces zmian od początku zakładaliśmy taki scenariusz. Zależy nam bowiem na tym, aby nasi klienci kojarzyli nas wyłącznie z dobrą obsługą.

- Czyli można liczyć na kilkanaście nowych otwarć w 2014 roku?

Zdecydowanie tak. Szacujemy, że w 2014 roku otworzymy od 10 do 12 lokali, które w całości będą spełniały założenia rebrandingu.

- Będą to lokale własne czy franczyzowe?

Nasza działalność opiera się głównie na lokalach franczyzowych. Z tego powodu, to na ich otwarciach najbardziej się skupiamy. Liczbę lokali własnych utrzymujemy na poziomie, który pozwoli nam np. na przeprowadzanie testów, szkoleń franczyzobiorców i ich personelu oraz do tego, żeby mieć po prostu kontakt z rynkiem. Obecnie dwie własne pizzerie sieci działają w Łodzi, ale planujemy ograniczyć ich liczbę do jednej - w C.H. Manufaktura.

- Da Grasso chce zakończyć współpracę z niesubordynowanymi franczyzobiorcami. Jak spółka kontroluje tak dużą sieć lokali działających właściwie na terenie całego kraju?

Najważniejszym elementem są kontrole surowcowe, które odbywają się podczas wizyt we wszystkich lokalach. Podczas nich sprawdzamy czy franczyzobiorcy używają półproduktów zalecanych przez Sieć i czy ich jakość spełnia wyznaczone przez nas standardy. Oprócz tego opiekunowie franczyzobiorców wizytują lokale i weryfikują je na podstawie zachowania norm sanitarnych, atmosfery w pizzeriach i dostosowania do norm sieciowych. Po takich kontrolach sporządzane są specjalne raporty, które obrazują kondycję danego lokalu. Na ich podstawie możemy podejmować ewentualne decyzje związane z dalszym funkcjonowaniem restauracji.

Dodatkowo, w razie potrzeby, zarząd spółki spotyka się z franczyzobiorcami i wyjaśnia problemy. Zawsze staramy się zrobić wszystko, aby znaleźć konstruktywne wyjście z sytuacji i nie rozstawać się z naszymi partnerami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA