PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy centrów handlowych wracają do największych miast

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 paź 2011 09:17

Deweloperzy centrów handlowych wracają do największych miast

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2011 roku jedynie dwa centra handlowe otworzono w mieście z liczbą ludności przekraczającą 300 tys., obydwa w Szczecinie: Galeria Kaskada oraz CH Turzyn. W tym okresie powstało 320 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego większość (52 proc.) zlokalizowane było w miastach liczących poniżej 200 tys. mieszkańców. Już w przyszłym roku ten trend się odwróci, ponieważ wyczerpują się możliwości budowy kolejnych galerii w małych ośrodkach.

REKLAMA

- Brak nowych projektów w największych ośrodkach miejskich jest wynikiem decyzji podejmowanych przez deweloperów w latach 2006-2008. Większość zwróciła wówczas swoje zainteresowanie w stronę małych miast, gdzie nie było konkurencji, władze lokalne były przychylne nowym projektom, a koszty budowy znacznie niższe niż w dużych miastach - mówi Dorota Lachowska z firmy Polish Properties.

Według specjalistki Polish Properties ten trend szybko się odwróci. - Już w 2012 roku z ponad 900 tys. mkw. centrów handlowych planowanych do oddania, 32 proc. zlokalizowanych będzie w miastach z liczbą ludności przekraczającą 300 tysięcy, a w 2013 aż 48 proc. powierzchni pojawi się w największych miastach. Wyczerpały się bowiem możliwości budowy centrów handlowych w małych miastach, gdzie z reguły ani liczba ludności ani obecna siła nabywcza mieszkańców nie uzasadnia budowy więcej niż dwóch-trzech projektów - uważa Lachowska.

W tej sytuacji deweloperzy ponownie zwrócili swoje zainteresowanie w stronę dużych miast, które pomimo znacznego nasycenia powierzchnią handlową posiadają potencjał siły nabywczej, co powoduje, że dobrze spozycjonowany projekt może odnieść sukces.

- W latach 2012 i 2013 centra handlowe będą powstawać głównie w dużych miastach - mwói Dorota Lachowska. W 2013 roku planowanych jest ponad 1,7 mln mkw. centrów handlowych, z czego 62 proc. w miastach z liczbą ludności powyżej 200 tys. - W tym okresie zwiększy się również średnia wielkość centrum handlowego, w 2011 nowooddawane centra miały średnio 18,5 tys. mkw. powierzchni najmu, w latach 2012 i 2013 średnia zwiększy się do odpowiednio 25 tys. mkw. i 37 tys. mkw. - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA