PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobry I kwartał dla spółek odzieżowo-obuwniczych

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2014 12:18

Spółki odzieżowo-obuwnicze mają za sobą udany pierwszy kwartał. Pomogła dobra pogoda w marcu, ale w mniejszych spółkach procentują działania operacyjne nastawione na poprawę efektywności. Analitycy wskazują, że atrakcyjne dla inwestorów mogą być m.in. Gino Rossi i Wojas.

REKLAMA

- Pierwszy kwartał był dobry dla spółek odzieżowo-obuwniczych ze względu na niską bazę spowodowaną długą zimą w ubiegłym roku. Z tego powodu wszystkie spółki pokazały dobre dynamiki. W kolejnych kwartałach baza będzie wyższa, więc dynamiki mogą być niższe - powiedział PAP Marek Czachor, analityk Erste.

Najwyższą, 63-procentową dynamikę wzrostu sprzedaży zanotowało w okresie styczeń-marzec CCC.

- Zakładam, że sprzedaż w okresie I kwartału realizowana była na blisko 50 proc. marży handlowej, która pozwoli osiągnąć spółce CCC 4,7 mln zł EBIT i ok. zera na poziomie netto, co przy stracie rzędu 39,7 mln zł rok wcześniej jest dobrym wynikiem. Uważam, iż sprzedaż porównywalna w salonach własnych CCC też wzrosła, a dynamikę szacuję na 40-50 proc. Planowane przyśpieszenie dynamiki otwarć wpłynie na rezultaty kolejnych miesięcy - powiedział PAP Marcin Stebakow, dyrektor departamentu analiz DM Banku BPS.

Stebakow wskazał, że w wynikach niektórych spółek widać efekty prowadzonych działań restrukturyzacyjnych.

"Spółki takie jak Gino Rossi, Bytom czy Monnari przeprowadziły restrukturyzację na bazie kosztowej, odrobiły lekcje z kryzysowych lat, obcięły koszty i teraz czekają tylko na poprawę przychodów, a ta zależy od pogody, klientów i działalności konkurencji. Jeśli koszty będą utrzymane, to każda poprawa sprzedaży przełoży się na wzrost marży" - powiedział PAP Stebakow. Na pracę wewnętrzną w spółkach zwrócił też uwagę Czachor.

"Poprawa wyników to nie tylko wpływ pogody, ale i poprawa operacyjna. Spółki takie jak Gino Rossi, czy Monnari pracują organicznie, by poprawić asortyment, zwiększyć sprzedaż na metr" - powiedział analityk Erste.

Potencjał Monnari się wyczerpuje

Danych miesięcznych nie publikuje Monnari, ale Marcin Stebakow spodziewa się dobrych wyników spółki w I kwartale.

"Myślę, że krótkie serie kolekcji wprowadzone w czwartym kwartale 2013 roku będą się dalej dobrze sprzedawały zarówno w tym, jak i kolejnych kwartałach, co doprowadzi do poprawy wyników" - powiedział analityk DM Banku BPS.

Na fali poprawiających się wyników kurs Monnari wzrósł w ciągu roku o 170 proc. do 9,1 zł. W ocenie Czachora kurs Monnari już mocno wzrósł, że potencjał do dalszych dużych wzrostów jest ograniczony.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA