PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobry I kwartał dla spółek odzieżowo-obuwniczych

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2014 12:18

Spółki odzieżowo-obuwnicze mają za sobą udany pierwszy kwartał. Pomogła dobra pogoda w marcu, ale w mniejszych spółkach procentują działania operacyjne nastawione na poprawę efektywności. Analitycy wskazują, że atrakcyjne dla inwestorów mogą być m.in. Gino Rossi i Wojas.

REKLAMA

- Pierwszy kwartał był dobry dla spółek odzieżowo-obuwniczych ze względu na niską bazę spowodowaną długą zimą w ubiegłym roku. Z tego powodu wszystkie spółki pokazały dobre dynamiki. W kolejnych kwartałach baza będzie wyższa, więc dynamiki mogą być niższe - powiedział PAP Marek Czachor, analityk Erste.

Najwyższą, 63-procentową dynamikę wzrostu sprzedaży zanotowało w okresie styczeń-marzec CCC.

- Zakładam, że sprzedaż w okresie I kwartału realizowana była na blisko 50 proc. marży handlowej, która pozwoli osiągnąć spółce CCC 4,7 mln zł EBIT i ok. zera na poziomie netto, co przy stracie rzędu 39,7 mln zł rok wcześniej jest dobrym wynikiem. Uważam, iż sprzedaż porównywalna w salonach własnych CCC też wzrosła, a dynamikę szacuję na 40-50 proc. Planowane przyśpieszenie dynamiki otwarć wpłynie na rezultaty kolejnych miesięcy - powiedział PAP Marcin Stebakow, dyrektor departamentu analiz DM Banku BPS.

Stebakow wskazał, że w wynikach niektórych spółek widać efekty prowadzonych działań restrukturyzacyjnych.

"Spółki takie jak Gino Rossi, Bytom czy Monnari przeprowadziły restrukturyzację na bazie kosztowej, odrobiły lekcje z kryzysowych lat, obcięły koszty i teraz czekają tylko na poprawę przychodów, a ta zależy od pogody, klientów i działalności konkurencji. Jeśli koszty będą utrzymane, to każda poprawa sprzedaży przełoży się na wzrost marży" - powiedział PAP Stebakow. Na pracę wewnętrzną w spółkach zwrócił też uwagę Czachor.

"Poprawa wyników to nie tylko wpływ pogody, ale i poprawa operacyjna. Spółki takie jak Gino Rossi, czy Monnari pracują organicznie, by poprawić asortyment, zwiększyć sprzedaż na metr" - powiedział analityk Erste.

Potencjał Monnari się wyczerpuje

Danych miesięcznych nie publikuje Monnari, ale Marcin Stebakow spodziewa się dobrych wyników spółki w I kwartale.

"Myślę, że krótkie serie kolekcji wprowadzone w czwartym kwartale 2013 roku będą się dalej dobrze sprzedawały zarówno w tym, jak i kolejnych kwartałach, co doprowadzi do poprawy wyników" - powiedział analityk DM Banku BPS.

Na fali poprawiających się wyników kurs Monnari wzrósł w ciągu roku o 170 proc. do 9,1 zł. W ocenie Czachora kurs Monnari już mocno wzrósł, że potencjał do dalszych dużych wzrostów jest ograniczony.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA