PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobry rok dla inwestycji w nieruchomości komercyjne - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 paź 2013 18:39

Dobry rok dla inwestycji w nieruchomości komercyjne - raport

Według szacunków firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych od początku roku do końca września wyniosła w przybliżeniu 2,064 mld euro. Na sam III kwartał przypadło 1,04 mld euro. Eksperci Jones Lang LaSalle spodziewają się, że wartość transakcji na koniec roku przekroczy 3,1 mld euro, co będzie wynikiem porównywalnym do 2007 r.

REKLAMA

W rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, dane Jones Lang LaSalle pokazują, że wartość transakcji biurowych od początku roku do końca III kw. wyniosła w przybliżeniu 830 mln euro, handlowych - 780 mln euro, magazynowych - 325 mln euro, mieszanych - 115 mln euro, a hotelowych - 14 mln euro.

W samym tylko III kw. br. na sektor biurowy przypadły transakcje o wartości 210 mln euro, handlowy - 575 mln euro, magazynowy - 140 mln euro, a mieszany - 115 mln euro. Łączna wartość umów kupna/sprzedaży zrealizowanych w III kw. to ok. 1,04 mld euro. Najważniejsze transakcje sfinalizowane w poszczególnych sektorach rynku w III kw. to Silesia City Center (ponad 400 mln euro, Katowice) - największa tegoroczna transakcja nie tylko na rynku nieruchomości w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo - Wschodniej), Galeria Dominikańska (ok. 152 mln euro, Wrocław) oraz biurowce Mokotów Nova (121 mln euro, Warszawa) i Aquarius Business House (42 mln euro, Wrocław).

Transakcje w toku, których zamknięcie planowane jest na IV kw. 2013 r., to m.in. budynek biurowy Le Palais (Warszawa), a w segmencie handlowym - portfolio Charter Hall (Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Gliwice) czy Wola Park (Warszawa).

- Z naszych analiz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro, a więc osiągnie wartość na poziomie podobnym do 2007 r. i o prawie 15% przewyższy rok ubiegły. Polska, na którą przypada ok. 70% tegorocznych transakcji w Europie Centralnej, pozostaje dominującym rynkiem regionu. Warto zauważyć, że 2013 to również bardzo mocny rok na rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości handlowych. Zakładając, że w IV kw. inwestorzy zrealizują swoje plany i sfinalizują umowy w toku, całkowita tegoroczna wartość transakcji w segmencie handlowym może sięgnąć 1,7 mld euro, w porównaniu do 1,07 mld euro w roku ubiegłym - komentuje Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.

Działalność inwestorów na rynkach poza Warszawą koncentruje się już nie tylko na wiodących centrach handlowych, ale również na dobrze rokujących projektach biurowych.

- Analizując takie transakcje jak sprzedaż projektów Green Day czy Green Towers we Wrocławiu, Green Office C w Krakowie oraz Arkońska Business Park w Gdańsku widzimy, że rynki biurowe poza Warszawą w coraz większym stopniu przyciągają firmy szukające wiodących produktów inwestycyjnych. Konsekwencją tegorocznych transakcji będzie zwiększone zainteresowanie inwestorów w 2014 r., które powinno pociągnąć za sobą wzrost płynności rynków regionalnych - tłumaczy Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, Jones Lang LaSalle.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • zypolek 2014-09-05 11:14:36
    Nieruchomości komercyjne są wyjątkowo tanie, przynajmniej aktualnie. Mając teraz kapitał można robić złote inwestycje, przy czym na wszystko niezbędny jest czas - JARTOM ma np. dalej wolne hale w SSE, trzeba je tylko wykorzystać.
  • miczels 2014-03-20 12:04:22
    Nieruchomości? Tak, ale tylko magazynowe, na tym zarabia się dobre pieniądze, mając środki. Akurat na rynku tych opcji inwestycji jest wiele, ale to już od rynku zależy w jakim stopniu będą wykorzystane, bo prawda jest taka, że teraz na dobrej hali magazynowej robi się złote interesy - tylko kwestia czekania.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA