PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Duża sieć marketów budowlanych może się wycofać z Europy Wschodniej

  • Autor: Wyborcza.biz/Propertynews.pl
  • 29 mar 2012 10:00

Duża sieć marketów budowlanych może się wycofać z Europy Wschodniej

2011 rok zakończył się dla niemieckiego koncernu Praktiker stratą w wysokości ponad 500 mln euro. Zarząd spółki rozważa zamknięcie sklepów w Europie Wschodniej - informuje serwis Wyborcza.biz.

REKLAMA

Strata Praktikera w 2011 roku wyniosła 554,7 mln euro podczas gdy w 2010 roku - 33,6 mln. Zysk spółki przed odliczeniem podatków, kosztów kredytów i amortyzacją wyniósł 61,6 mln euro. Zdaniem spółki przyczyną tak dużej straty są koszty poniesione przy zmianie strategii, a także koszty odpisów aktualizujących, które w sumie pochłonęły 473 mln euro.

Austriacki fundusz Maseltov, który jest głównym udziałowcem spółki, przekonywał we wtorek pozostałych akcjonariuszy, że spółka powinna zakończyć działalność w Europie Wschodniej. Tylko w Rumunii, gdzie spółka posiada 27 marketów, sprzedaż w 2011 roku spadła o 24,4 proc.

Jak podawaliśmy, szczególnie trudna sytuacja miała też miejsce w Grecji i Bułgarii, gdzie - w związku z sytuacją makroekonomiczną - zanotowano spadek skłonności konsumentów do zakupów.  

Wcześniej informowaliśmy, że Parktiker ogłosił plan szybkiego wdrożenia zmian strukturalnych w celu stworzenia Grupy Praktiker na solidnych podstawach ekonomicznych. Zarząd firmy podał w raporcie, że oprócz repozycjonowania Praktiker Niemcy, wymaga to także konsolidacji międzynarodowej działalności gospodarczej, co jest bardzo trudne w związku z ciągłym, niestabilnym otoczeniem makroekonomicznym.

Pod koniec roku firma prowadziła 439 sklepów, czyli o jeden więcej niż na koniec 2010 roku. W Polsce Grupa zakończyła rok z 24 placówkami w porówaniu do 21, które działały pod koniec 2010 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • stiw60 2012-03-30 15:51:02
    W lublinie nie tak dawno Praktiker. Byłem pierwszego dnia i stwierdziłem, że więcej nie pójdę. Ceny wywindowane na maksa. Po co nam taki sklep?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA