PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dwa lata na pełny rebranding Reala na Auchan

  • dlahandlu.pl
  • 23 sty 2014 10:36

- Czas trwania i koszty rebrendingu marketów Real zależą od jego zakresu i głębokości zmian jakie zaplanuje Auchan w nowych dla siebie lokalizacjach. Sama zmiana wizualizacji może nastąpić stosunkowo szybko. Możemy jednak przypuszczać, że przy pełnym dostosowaniu obiektów do własnego modelu handlowego i technologii sprzedaży, przy tak znacznej liczbie hipermarketów, może to zająć rok lub dwa - komentuje w rozmowie z dlahandlu.pl Andrzej Wojciechowicz, doradca w firmie FMCG Business Consulting.

REKLAMA

Dużo zależeć będzie od sposobu przeprowadzania zmian - czy będą to zmiany kompleksowe na każdym obiekcie czy też etapowe wdrażane na wszystkich w tym samym czasie. Jestem przekonany, że zespół menadżerów Auchan przygotował już plan konsolidacji i budżet na jego realizację. To zadanie operacyjne, zazwyczaj przygotowuje się równolegle z badaniem due diligence spółki - komentuje w rozmowie z dlahandlu.pl Andrzej Wojciechowicz, doradca w firmie FMCG Business Consulting.

- Musimy pamiętać że model handlowy Reala różni się od modelu Auchan. Chociaż znaczna część asortymentu w obu sieciach pokrywa się, to jednak istnieje liczne grono dostawców, którzy istnieją tylko w jednej z tych sieci. Z pewnością nowy operator przystąpi do negocjacji i uzgadniania nowych warunków współpracy według własnych procedur ze wszystkimi dostawcami. Jest to jeden z głównych efektów synergii jaki szacuje się przy tego typu transakcjach M&A, podniesienie marży. Byliśmy tego świadkami w przypadku niedawno przeprowadzonej akwizycji przez Eurocash, który przystąpił do intensywnych renegocjacji z dostawcami - wyjaśnia ekspert.

Na pytanie: Co z marką własną Reala? Andrzej Wojciechowicz odpowiada: To zapewne będzie przedmiotem głębokiej analizy działu zakupów w Auchan. Co do brandów marki własnej Real nie wiemy czy były one również przedmiotem transakcji, a więc nie wiemy czy nowy operator ma prawo z nich korzystać. Przypominam zakup Leader Price przez Tesco przed siedmiu laty. Zakupiona została spółka, lecz bez prawa do korzystania z tego brandu. Po krótkim okresie czasu produkty LP zniknęły z naszego rynku.

Ekspert zwraca również uwagę na kwestie dotyczące atutów marketów Real, jakie Auchan może zaczerpnąć do swoich obiektów. - Jak już wspomniałem wcześniej na pewno porównane zostaną warunki zakupu u dostawców, to zawsze przynosi pewne korzyści. Zapewne przeanalizowana zostanie również sprzedaż tych pozycji asortymentu, które nie są obecne w hipermarketach Auchan. Wnioski te mogą posłużyć do modernizacji oferty towarowej dla uzyskania lepszej marży mix. Również analiza procesów zarządczych i operacyjnych Reala może przynieść dodatkowe profity w systemie organizacyjnym i operacyjnym spółki. Jest dużo obszarów w operacji handlowej, których ciekawe rozwiązania i doświadczenia przejmowanego, mogą posłużyć do udoskonalania procesów przejmującej spółki.

Zapytaliśmy również czy konkurencja będzie musiała wzmocnić strategię komunikacji np.komunikacji cenowej, na którą Auchan kładzie tak duży nacisk. Andrzej Wojciechowicz odpowiedział: Wszyscy zakładają na obecny rok pogłębienie komunikacji niskich cen, a co za tym idzie kontynuacji walki cenowej. Jest to jeden z efektów zachodzących procesów konsolidacyjnych na całym rynku. Zwiększanie wolumenów zakupowych poprzez akwizycje na ogół skutkuje zwiększeniem marży brutto. Część z tego marginesu można przeznaczyć na poprawę pozycji cenowej na rynku detalicznym. Tak zapewne będzie i w tym przypadku. Konkurencja się zaostrzy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Tyszanin 2014-01-23 12:21:08
    Liczę na szybką zmianę upadającego Real'a na Auchan, wraz całym jej dobrodziejstwem - reklamówkami, pakowaniem, miłym personelem i boooogatym wyborem.
    Sklep w Tychach wskazuję jako jeden z pierwszych do modernizacji.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA