PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dwa lata po śmierci Stefana Kuryłowicza, jego projekty wciąż w realizacji

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2013 11:35

Dwa lata po śmierci Stefana Kuryłowicza, jego projekty wciąż w realizacji

Choć w czwartek minie druga rocznica śmierci wybitnego architekta Stefana Kuryłowicza, projekty jego autorstwa wciąż są realizowane, najwięcej - w Warszawie. Na ukończeniu jest m.in. biurowiec, który zajmie miejsce pierwszego w Polsce Supersamu.

REKLAMA

Stefan Kuryłowicz zginął 6 czerwca 2011 r. w katastrofie awionetek w Hiszpanii. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt obiektów architektonicznych, docenianych w kraju i zagranicą. Wciąż w realizacji pozostaje kilkanaście projektów, które powstały w pracowni architekta Kuryłowicz & Associates.

Twórczość Kuryłowicza szczególnie wpłynęła na pejzaż warszawski, w stolicy zostało zrealizowanych, co najmniej, 50 obiektów jego projektu - biurowców, obiektów sakralnych, osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej. Są to m.in. osiedle Eko Park na Mokotowie, dom handlowy Wolf Bracka przy Al. Jerozolimskich, główna siedziba PLL LOT na Okęciu, port lotniczy w Modlinie oraz najbardziej reprezentatywny dla twórczości architekta biurowiec Focus przy ul. Filtrowej.

Kuryłowicz spotykał się z krytyką wtedy, gdy budynki jego projektu realizowano w miejscu obiektów uznawanych przez warszawiaków za kultowe. Chodzi o dwa pawilony handlowe z czasów PRL. Dom handlowy Wolf Bracka zastąpił awangardowy, w ostatnich latach swojego istnienia zapuszczony pawilon handlowy Chemia, który zburzono w 2009 r. Miejsce Supersamu, pierwszego polskiego sklepu samoobsługowego (powstał w 1962 r.), na pl. Unii Lubelskiej już wkrótce zajmie wielofunkcyjny budynek z galerią handlową i biurami.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku na przełomie sierpnia i września br. Trójkątny budynek zamyka oś ul. Puławskiej. Zgodnie z umową do nowego obiektu na pl. Unii Lubelskiej mają powrócić kupcy z dawnego Supersamu, którzy na okres budowy przenieśli się do tymczasowej hali na Mokotowie.

Kolejną dużą realizacją Kuryłowicza jest kampus Ochota, na którym znajdują się wydziały nauk ścisłych Uniwersytetu Warszawskiego. W obecnej postaci zabudowa kampusu nie jest spójna, w jej skład wchodzą budynki z różnych okresów, o różnej wartości architektonicznej.

Zgodnie z koncepcją urbanistyczną Kuryłowicza zabudowa na kampusie ma zostać uporządkowana, zadaniem architekta było także przygotowanie kompleksu na kolejne realizacje. Zgodnie z planem część budynków zostanie wyburzona, część - zmodernizowana; na kampusie powstają także nowe obiekty. W marcu br. otwarto Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CENT III). W tym roku otwarte ma być też Centrum Nowych Technologii I (CENT I) z interdyscyplinarnym centrum naukowym oraz pierwsza część budynku Centrum Nowych Technologii II (CENT II), gdzie znajdzie się Wydział Fizyki.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA