PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dworzec PKS Nova w Białymstoku czeka na start. Wkrótce wzbogaci się w handel

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 08 gru 2017 08:43

Dworzec PKS Nova w Białymstoku czeka na start. Wkrótce wzbogaci się w handel mat.pras.

Od 11 grudnia 2017 r. mieszkańcy Białegostoku będą korzystać z nowoczesnego dworca PKS Nova. Tym samym firma Budner oficjalnie zakończy pierwszy etap swojej sztandarowej inwestycji. Wraz z parkiem handlowym, którego otwarcie zaplanowano na luty 2018, dworzec stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale i najlepszym dowodem na to, że współpraca samorządu z deweloperem może przynieść satysfakcjonujące efekty.

REKLAMA

Jeszcze rok temu 3,65-hektarowy teren dworca PKS w Białymstoku zajmował budynek z lat 70. ubiegłego wieku, otoczony prowizorycznymi wiatami i peronami oraz przestarzały budynek hotelowy dla kierowców PKS. Ten ważny punkt komunikacyjny w mieście funkcjonował w fatalnym stanie przez dziesięciolecia, bo nie było chętnego inwestora, który chciałby zaangażować się w przebudowę lub modernizację obiektu.

W 2015 roku PKS Białystok nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego ogłosił przetarg na realizację koncepcji zakładającej budowę nowego dworca wraz z całą infrastrukturą w tym również z budynkiem stacji obsługi autobusów z częścią socjalno-biurową - duże znaczenie miała cena i czas realizacji inwestycji oraz oczywiście koncepcja zagospodarowania całości terenu ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań architektonicznych nowego dworca. Oferentów było kilku, ale zwycięzca przetargu – firma Budner - wygrała pomysłem.

- W grę wchodziła wyłącznie rozbiórka i następnie budowa nowych obiektów. Teren nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoliłby na wybudowanie galerii handlowej (co wydawało się najbardziej oczywistym rozwiązaniem), więc należałoby najpierw zmienić plan, a dopiero potem starać się o pozwolenia na budowę. To zajęłoby kilka lat, a Marszałkowi i PKS Nova zależało na jak najszybszej realizacji przedsięwzięcia – wyjaśnia Marek Budner, prezes firmy. - Nasza koncepcja zakładała realizację w oparciu o warunki zabudowy poszczególnych obiektów. Zaproponowaliśmy najszybszy i najbardziej atrakcyjny sposób zagospodarowania nieruchomości – tym wygraliśmy.

Budner nabył prawo wieczystego użytkowania części gruntów i na nich zaplanował m.in. park handlowy. Reszta terenu należy do PKS. Budowa nowego dworca wraz z infrastrukturą oraz budynku stacji obsługi autobusów została sfinansowana ze środków uzyskanych z transakcji. W efekcie ani PKS, ani samorząd województwa nie ponosił żadnych kosztów.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA