PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dworzec PKS Nova w Białymstoku czeka na start. Wkrótce wzbogaci się w handel

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 08 gru 2017 08:43

Dworzec PKS Nova w Białymstoku czeka na start. Wkrótce wzbogaci się w handel mat.pras.

Od 11 grudnia 2017 r. mieszkańcy Białegostoku będą korzystać z nowoczesnego dworca PKS Nova. Tym samym firma Budner oficjalnie zakończy pierwszy etap swojej sztandarowej inwestycji. Wraz z parkiem handlowym, którego otwarcie zaplanowano na luty 2018, dworzec stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale i najlepszym dowodem na to, że współpraca samorządu z deweloperem może przynieść satysfakcjonujące efekty.

REKLAMA

Jeszcze rok temu 3,65-hektarowy teren dworca PKS w Białymstoku zajmował budynek z lat 70. ubiegłego wieku, otoczony prowizorycznymi wiatami i peronami oraz przestarzały budynek hotelowy dla kierowców PKS. Ten ważny punkt komunikacyjny w mieście funkcjonował w fatalnym stanie przez dziesięciolecia, bo nie było chętnego inwestora, który chciałby zaangażować się w przebudowę lub modernizację obiektu.

W 2015 roku PKS Białystok nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego ogłosił przetarg na realizację koncepcji zakładającej budowę nowego dworca wraz z całą infrastrukturą w tym również z budynkiem stacji obsługi autobusów z częścią socjalno-biurową - duże znaczenie miała cena i czas realizacji inwestycji oraz oczywiście koncepcja zagospodarowania całości terenu ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań architektonicznych nowego dworca. Oferentów było kilku, ale zwycięzca przetargu – firma Budner - wygrała pomysłem.

- W grę wchodziła wyłącznie rozbiórka i następnie budowa nowych obiektów. Teren nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoliłby na wybudowanie galerii handlowej (co wydawało się najbardziej oczywistym rozwiązaniem), więc należałoby najpierw zmienić plan, a dopiero potem starać się o pozwolenia na budowę. To zajęłoby kilka lat, a Marszałkowi i PKS Nova zależało na jak najszybszej realizacji przedsięwzięcia – wyjaśnia Marek Budner, prezes firmy. - Nasza koncepcja zakładała realizację w oparciu o warunki zabudowy poszczególnych obiektów. Zaproponowaliśmy najszybszy i najbardziej atrakcyjny sposób zagospodarowania nieruchomości – tym wygraliśmy.

Budner nabył prawo wieczystego użytkowania części gruntów i na nich zaplanował m.in. park handlowy. Reszta terenu należy do PKS. Budowa nowego dworca wraz z infrastrukturą oraz budynku stacji obsługi autobusów została sfinansowana ze środków uzyskanych z transakcji. W efekcie ani PKS, ani samorząd województwa nie ponosił żadnych kosztów.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA