PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dworzec PKS w Białymstoku zostanie przebudowany

  • Autor: PAP
  • 20 paź 2015 14:53

W ciągu miesiąca zarząd województwa podlaskiego ma wybrać inwestora, który przebuduje teren dworca PKS w Białymstoku, ustalone ma być też jak ta inwestycja będzie realizowana - poinformował we wtorek marszałek województwa Mieczysław Baszko.

REKLAMA

Spośród pięciu ofert, które wpłynęły w tej sprawie, do dalszych konsultacji i negocjacji wybrano trzy - poinformował na konferencji prasowej Baszko. Na razie nie są podawane żadne informacje dotyczące tych firm, ofert czy zakresu finansowego planowanych koncepcji.

Wiadomo, że zarząd województwa chce, by w miejscu dotychczasowego, zaniedbanego dworca z lat 70. XX wieku powstało nowoczesne centrum przesiadkowe z peronami, baza techniczna i stacja obsługi PKS, ale też centrum usługowe. Cała infrastruktura starego dworca ma być zburzona. Te zmiany to element planu restrukturyzacji PKS Białystok, które - podobnie jak kilka innych PKS w regionie - należy do samorządu województwa podlaskiego.

Inwestor ma także przekazać pieniądze PKS na - jak powiedział marszałek - "podwyższenie kapitału zakładowego spółki" - w jakiej wysokości - na razie nie jest to sprecyzowane.

Mieczysław Baszko powtórzył we wtorek, że władze województwa chcą, by inwestycję sfinansował inwestor, który w zamian przejmie centrum biurowo-usługowo-handlowe, a pozostałe elementy dotyczące komunikacji przekaże nieodpłatnie PKS Białystok z całą infrastrukturą. Baszko podkreślał, że w sprawie tej inwestycji "musi być obustronny interes".

Inwestycje: centrum przesiadkowe, centrum usługowe i baza techniczna PKS mają powstać na czterech hektarach gruntów przy ul. Bohaterów Monte Cassino (tam jest dworzec) oraz niedaleko, na ulicy Stołecznej. "Koncepcja budowy centrum przesiadkowego polega na wykorzystaniu wartości tych nieruchomości. Za część środków, które możemy uzyskać ze sprzedaży tych nieruchomości, chcemy wybudować właśnie te obiekty: stację i dworzec z terminalami" - mówił prokurent PKS Białystok Marek Zaczek. Dodał, że rozmowy z oferentami dotyczą tego, który z nich "bardziej się zaangażuje" finansowo w inwestycję i jak - pod względem funkcjonalnym - ją zrealizuje.

Prezes PKS Białystok Cezary Sieradzki podkreślał, że chodzi o to, by cała inwestycja się zbilansowała, a wręcz, żeby jeszcze PKS zyskał na tym finansowo.

Samorząd województwa chce również współpracować z władzami Białegostoku, które także mają plany przebudowy układu komunikacyjnego w okolicy dworca. Chodzi o spójność tych rozwiązań.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA