PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dworzec w Bydgoszczy już z wiechą

  • Autor: PAP
  • 13 kwi 2015 15:03

Zakończyły się prace przy konstrukcji zasadniczego budynku dworca kolejowego Bydgoszcz Główna, który stanął na miejscu wyburzonego obiektu z końca lat 60. zeszłego wieku. W poniedziałek na szczycie budowli zawieszono symboliczną wiechę.

REKLAMA

"Nareszcie Bydgoszcz doczekała się nowoczesnego obiektu, spełniającego wszystkie wymogi. Prace przebiegają zgodnie z planem. Już na przełomie drugiego i trzeciego kwartału chcemy oddać część głównego budynku do dyspozycji podróżnych, przenieść tu ruch z dworca tymczasowego. Mam nadzieję, że zgodnie z harmonogramem zakończymy projekt. Cały projekt musi być gotowy i rozliczony do końca 2015 r." - powiedział członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowicz.

Zaznaczył, że znaleziono już większość zainteresowanych wynajem powierzchni dworca na cele handlowe, a w części budynku będą mieścić się biura spółek kolejowych.

Gotowa jest już elewacja znajdującego się pomiędzy peronami zabytkowego budynku z XIX wieku, a wewnątrz trwa wymiana instalacji. Pasażerowie mogą już korzystać z wyremontowanych peronów 2, 4 i 4a, a prowadzone są jeszcze prace na peronach 3 i 3a.

Zaplanowano, że prace w części podziemnej i na parterze czterokondygnacyjnego budynku zakończą się w trzecim kwartale, a całość zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale.

Wykonawcą budowy jest konsorcjum firm Budimex SA z Warszawy i Lech sp. o.o. z Bydgoszczy. Członek zarządu Budimeksu Henryk Urbański poinformował, że otwarcie kompleksu dworcowego planowane jest 27 listopada.

Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Powstaną specjalne ścieżki i oznaczenia dla osób niedowidzących, w budynku stacji zamontowane zostaną windy wyposażone w system informacji głosowej i oznaczenia w języku Braille'a. Cały obiekt zostanie wyposażony w monitoring. Przebudowana zostanie również infrastruktura kolejowa, m.in. tory i sieć trakcyjna.

Budowa dworca rozpoczęła się w połowie zeszłego roku. W związku z wyburzeniem zasadniczego budynku obsługę podróżnych przeniesiono do ustawionych nieopodal kontenerów, w których urządzono m.in. kasy biletowe PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Arrivy.

Inwestycja będzie kosztować 197 mln zł, z czego 120 mln stanowić będzie dofinansowanie unijne.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA