PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dzień prawdy dla Galerii Wilanów

 • Autor: Propertynews.pl
 • 12 maj 2016 10:03

Dzień prawdy dla Galerii Wilanów Rafał Twarowski, dyrektor zarządzający CH Wilanów, członek zarządu Grupa GTC

W wilanowskim ratuszu odbyło się posiedzenie Komisji Strategii i Planowania Przestrzennego, które zadecyduje o przyszłości Galerii Wilanów. - Wierzymy, że dojdzie do ostatecznego kompromisowego rozstrzygnięcia w tej sprawie - zapowiada w rozmowie z Propertynews.pl Rafał Twarowski, dyrektor zarządzający CH Wilanów, członek zarządu Grupy GTC.

REKLAMA

Jakie jest Pana zdanie na temat propozycji wilanowskich radnych, która podzieli planowaną Galerię Wilanów na kilka budynków?  

Propozycja rozbicia galerii na trzy budynki jest trudna do przyjęcia, bo to już nie będzie najlepsza w stolicy galeria handlowa, tylko trzy odrębnie istniejące budynki handlowe. Takie rozwiązanie zmniejsza wartość użytkową obiektu, a zatem i jego wartość całościowo. Taka zabudowa jest dysfunkcyjna, komunikacyjnie nie do powiązania z okoliczną siecią dróg, niespełniająca oczekiwań potencjalnych najemców i użytkowników, co do jej kompleksowości i komplementarności.  

Propozycja Radnych nie wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tylko z ich subiektywnego spojrzenia, a raczej z wpływu lobbujących przeciwników galerii. Takiego rozwiązania nie chce również większość mieszkańców. Mamy wyniki sondażu w tej sprawie zrealizowane przez renomowaną firmę zajmującą się badaniem rynku i opinii publicznej MillwardBrown. Nie znajduję argumentów na racjonalność takiej propozycji. Galerię definiują urbaniści tworząc założenia planu miejscowego, potem projektują architekci w uzgodnieniu z inżynierami i technikami urzędów miasta i spółek miejskich – to wszystko są specjaliści, którzy znają się na swoim zawodzie.  

Dotychczas GTC deklarowało, że jeśli zostanie wprowadzony plan uniemożliwiający budowę jednego budynku, to spółka nie rozpocznie budowy. Czy stanowisko to nie uległo zmianie?  

Jeśli radni przeforsują swoją myśl urbanistyczną, to będziemy zmuszeni wystąpić o odszkodowanie, a będzie ono niestety niebagatelne. Mamy już pierwsze szacunkowe wyceny. Obecny plan jasno definiuje dopuszczalną kubaturę, jaką można wybudować na tym terenie niezależnie od funkcji, tak więc każde jej pomniejszenie rodzi ewidentne straty po stronie właściciela tego terenu.  

Z kolei powstałe w wyniku podziału grunty na odrębne budynki drogi publiczne, będą musiały zostać wykupione przez miasto zgodnie z ustawą. W efekcie możemy zostać zmuszeni do rezygnacji z budowy galerii. Teren potencjalnie odkupi od nas inny deweloper i powstaną tutaj biura i mieszkania, które dopuszcza obecny plan. Wtedy dopiero Dzielnica będzie musiała zmierzyć się z nie lada problemem, bo w Wilanowie przecież brakuje usług, szkół i przedszkoli, a przybędą kolejni mieszkańcy i samochody. Według naszych szacunków może tu powstać do 1400 mieszkań, co daje dodatkowo około 1000 dzieci i 2500 samochodów, oraz ok 40 tys. mkw. biur - czyli około 5 tys. pracowników i tysiąc miejsc parkingowych. To może być problem.  

 • krytycznym okiem 2016-06-14 19:32:33
  Ciekawszą, bo bardziej kontrowrsyjną jest inwestycja budowy za ok 170 mln zł biurowca w Warszawie przy ul Kruczkowskiego 2 jako siedziby Polskiej Spółki Gazownictwa. Decyzją zarządu PGNiG, budynek jest przeznaczony do sprzedaży. Strata z tej transakcji jest szacowana na kwotę 20-40 mln zł. Nabywcą jest biznesmen powiązany pośrednio z członkami zarządu PGNiG, o czym jest mowa w artykule w 24 numerze wSieci. Podejrzane to wszystko...
 • obserwator 2016-05-15 13:40:13
  GTC najwyraźniej przyjęło strategię "konfrontacyjno-szantażową": "albo pozwolicie nam zbudować to, co nam (a nie wam!) się podoba, a jak nie - to podamy was do sądu i wyciśniemy od was wielką kasę". To duży błąd, tym bardziej, że podstaw do odszkodowania nie będzie, gdyż nie będą w stanie wykazać, że wartość ich nieruchomości spadnie po uchwaleniu nowego planu miejscowego. Do tego w GTC nie "zauważyli", że dziś już nie buduje się lokalnych galerii handlowych w postaci takich "kaszalotów", jaki chcą postawić w Miasteczku Wilanów - to przecież ma być centrum MW, a nie subregionalny retail mall dla gmin podwarszawskich !
 • Rusak 2016-05-12 12:08:12
  Trzy osobne budynki, trzy różne miejsca na dostawę, mnóstwo zamieszania... Chodzenie w górę i w dół, żeby przedostać się do drugiego budynku, lub ciągłe ubieranie się i rozbieranie, bo na zewnątrz zimno i pada. Beznajdziejna propozycja, rozumiem, że mieszkańcy którzy tak bardzo protestują nie raczyli zapoznać się z planem zagospodarowania i zobaczyć, że obok ma powstać galeria handlowa? Słabo.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA