PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

ECE: niższe stawki najmu nie są ratunkiem przed dyskontami

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 20 paź 2015 12:06

ECE: niższe stawki najmu nie są ratunkiem przed dyskontami Jarosław Szymczak, Regional Director, Center Management, ECE

Wpływ sklepów dyskontowych na wyniki całego centrum handlowego nie jest duży. Problem pojawia się wtedy, kiedy najemca zagrożony przez ich ekspansję chce obniżki cen najmu. - Jest to rozwiązanie na krótką metę - komentuje w rozmowie z Propertynews.pl Jarosław Szymczak, Regional Director, Center Management, ECE.

REKLAMA

Centra handlowe należące ECE to według danych Marketside jedne z najbardziej zagrożonych przez dyskonty obiektów. Średnio wokół jednego obiektu działa aż 21 sklepów - najwięcej spośród największych polskich graczy. Ich wpływ na samo centrum zdaniem ECE nie jest wielki.

- Rozwój dyskontów ma ograniczony wpływ na funkcjonowanie centrów handlowych. Operator spożywczy, nawet jeśli musi mierzyć się z ich konkurencją, jest tylko jednym z wielu najemców. Oczywiście, sieci zajmują duże powierzchnie handlowe, ale ich potencjalnie niższe obroty bądź spadające frekwencje mogą być kompensowane przez wyniki sklepów z innych branż - tłumaczy Jarosław Szymczak, Regional Director, Center Management, ECE.

Ratunek nie leży w niższych cenach najmu

Centra handlowe posiadają kompleksową ofertę, której brakuje dyskontom. Z drugiej strony pojedynczy najemcy mogą borykać się z problemami. - Naturalnie rozwój dyskontów stawia przed dużymi sieciami handlowymi określone wyzwania, także jeśli chodzi o ich przyszłość w centrum handlowym. Każda umowa najmu poprzedzona jest gruntowną analizą rynku. Jej efektem jest wypracowanie takiej stawki czynszu, która jest zadowalająca zarówno dla najemcy, jak i dla właściciela centrum handlowego - mówi Szymczak.

Według aktualnych danych z roku na rok wokół dużych centrów handlowych pojawia się coraz więcej dyskontów. Sytuacji nie ułatwia obserwowalna od ubiegłego roku słabsza koniunktura na rynku handlowym. To rodzi wyzwania nie tylko przed sieciami.

- Każdy najemca stara się uzyskać jak najniższy poziom czynszu, argumentując to np. wahaniami kursów walutowych, trudną sytuacją rynkową czy dużą konkurencją dyskontów. Takie zapytania są kierowane także do naszej firmy - informuje Jarosław Szymczak.

Jak zaznacza, właściciel czy zarządca ma zestaw narzędzi, mogących pomóc najemcom w wyjątkowo trudnych sytuacjach. - Należy do nich m.in. czasowe obniżenie podstawowej stawki czynszu. Tyle, że jest to rozwiązanie na krótką metę. Dlatego doradzamy sieciom podjęcie różnego rodzaju działań, które mogą im pomóc długofalowo - tłumaczy.

- Chodzi tu np.o zmianę lub rozszerzenie  oferty czy modernizację sklepu dla podjęcia skutecznej walki z dyskontami. Jest to możliwe, jeśli wprowadzimy dobre jakościowo towary, które przyciągną klientów niezbyt zainteresowanych ofertą dyskontów. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy i środków, których nie wszyscy są gotowi ponosić - komentuje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA