PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Echo idzie do Trybunału Konstytucyjnego z Cracovią

 • Autor: propertynews.pl
 • 03 kwi 2014 14:52

Echo idzie do Trybunału Konstytucyjnego z Cracovią

Echo Investment wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą dotyczącą wpisania do ewidencji zabytków budynku byłego hotelu Cracovia.

REKLAMA

Zakończyła się procedura sądowa, która otwiera spółce Echo Investment możliwość wystąpienia ze skargą konstytucyjną. Jej uzasadnieniem będzie m.in. stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Spółka Echo Investment w pełni podziela opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, który już w listopadzie 2012 roku uznał, że przepisy dotyczące praktyki dokonywania wpisów do ewidencji są sprzeczne z Konstytucją RP w wielu aspektach. W praktyce pozbawiają one właściciela nieruchomości konstytucyjnych praw, w tym m.in. prawa do statusu strony w postępowaniu oraz prawa do odwołania się od decyzji konserwatora - czytamy  wkomunikacie.

W piśmie do Ministra Kultury Rzecznik Praw Obywatelskich jednoznacznie stwierdził, że „...dokonywanie wpisów do gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia właścicielom nieruchomości możliwości czynnego udziału w tych czynnościach prowadzi do wyraźnego naruszenia zasady audiatur et altem pars" (łac. należy wysłuchać drugiej strony).

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił - uzasadniając sprzeczność z konstytucją obecnych przepisów - że „...właściciel powinien mieć jasność co do możliwości realizowania zamierzeń inwestycyjnych na posiadanej przez niego nieruchomości. Ponadto, wpis do gminnej ewidencji zabytków wpływa także na wartość nieruchomości i trzeba przyjąć, że w większość przypadków wartość ta spada z uwagi na liczne ograniczenia w możliwości jej zagospodarowania...".

Echo Investment SA to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych i handlowo-rozrywkowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1 000 000 mkw. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • krak 2014-04-09 15:54:02
  No to będzie kolejny szkieletor, obrzydlistwo w centrum miasta, ale za to z wpisem do rejestru zabytków! A pieniądze przy takim podejściu jak przedmówców, inwestor zabierze do innych miast i tam zainwestuje. Czasami mi wstyd że jestem z Krakowa...:(
 • M 2014-04-04 12:48:44
  RPO ma rację - niech rozstrzygnie TK. Deweloperzy wolą czekać aż nieruchomość się rozpadnie niż budować/rozbudowywać wg chorych wskazówek konserwatora.
  A co do planów Echo, żeby budować galerię na Cracovi to miasto już miało przykład Galerii Krakowskiej - totalny upadek głównych ulic handlowych w Krakowie. Cały handel przeszedł do Galerii ...
 • ala 2014-04-04 11:40:08
  Precz z GALERIA , w Kielcach niech sobie stawiają takie makabryły i koszmary

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Polska Rada Centrów Handlowych

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA