PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eduard Zehetner: Odsetki od pożyczek bankowych po raz kolejny wzrosną

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 lut 2012 09:18

Eduard Zehetner: Odsetki od pożyczek bankowych po raz kolejny wzrosną

W latach boomu wielu deweloperów nie miało poważnego kapitału i było w znacznym stopniu uzależnionych od dźwigni finansowej. Obecnie nie jest to już możliwe, ponieważ banki wymagają od inwestorów znaczącego kapitału. O sytuacji na rynku bankowym rozmawiamy z Eduardem Zehetnerem, szefem austriackiej spółki deweloperskiej Immofinanz Group.

REKLAMA

Jak wygląda dziś dostępność do kredytów na realizację nowych projektów deweloperskich?

W 2012 roku kredytodawcy będą nadal ostrożni, ale jednocześnie będą kontynuować finansowanie swoich kluczowych klientów na głównych rynkach. W centrum ich uwagi pozostaną najlepsze obiekty w dobrych lokalizacjach, mające sprawdzonych i godnych zaufania gwarantów.

Z powodu nowych wymagań prawnych oraz tych dotyczących płynności i siły banków, a zgodnych ze standardem Bazylea III, oczekuję, iż w porównaniu ze stawkami obowiązującymi w poprzednich latach, odsetki od pożyczek bankowych po raz kolejny wzrosną.

Czy w związku z sytuacją na rynku bankowym poszukują Państwo alternatywnych źródeł finansowania?

Strategia Grupy zakłada, iż głównym obiektem finansowania będą projekty bez prawa regresu, co pozwoli uniknąć długu wzajemnie zabezpieczonego lub niezabezpieczonego. Jesteśmy przygotowani, by w najbliższym okresie przestrzegać tej zasady oraz współpracować z określonymi krajowymi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi, cieszącymi się renomą i zaufaniem.

Alternatywnymi partnerami finansowymi mogłyby się stać firmy ubezpieczeniowe. Mogą one korzystać ze swoich istniejących źródeł finansowania, a jednocześnie poszukiwać bezpiecznych okazji do inwestowania, zapewniających pewny zwrot. Na poziomie korporacyjnym ważnym instrumentem finansowym są obligacje.

Jakie projekty mają największe szanse na pozyskanie finansowania bankowego?

Kredyty inwestycyjne będą nadal dostępne na akceptowalnych warunkach pod warunkiem, że będą spełniały wymogi dla obligacji gwarantowanych - zabezpieczonych hipoteką.

Kredyty rozwojowe będą oferowane tylko pod warunkiem uzyskania zagwarantowanej wcześniej obsługi zabezpieczenia odsetek, na niższych wskaźnikach LTC i dopiero po zapewnieniu kapitału.

Kredyty na zakup gruntu nie będą dostępne.

Jeśli chodzi o obiekty, nadal największym zainteresowaniem banków będą cieszyły się biura klasy A i projekty handlowe.

Jak wzrosły koszty pozyskania finansowania w porównaniu do okresu sprzed kryzysu gospodarczego i czy jakiekolwiek rynkowe zjawiska pozwoliły zrekompensować te różnice?

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA