PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ekspansja Lidla ma swoją cenę

  • dlahandlu.pl
  • 31 sty 2018 17:49

Ekspansja Lidla ma swoją cenę Lidl

Spada tempo wzrostu i rentowność - taka jest cena szybkiej międzynarodowej ekspansji sieci Lidl. Jej właściciel, Grupa Schwarz, chce położyć nacisk na kontrolę kosztów.

REKLAMA

Lidl rozpoczął ekspansję zagraniczną w 1988 roku i działa obecnie w 25 krajach. Jego działalność międzynarodowa stanowi około 70 proc. ogólnych obrotów sprzedawcy, a spółki zagraniczne są częścią Lidl Stiftung & Co KG. Analitycy Barclays opublikowali właśnie audyt dywizji międzynarodowych z roku podatkowego, który zakończył się w lutym 2017 r. Raport ten pokazuje, że tempo wzrostu Lidla spada. Podobnie jak rentowność.

Obroty tej dywizji, które nie obejmują rynku niemieckiego, wzrosły o 6,9 proc. do 41,53 mld euro (wzrost o 9,5 proc. przy stałych kursach wymiany). Jest dobry wynik, ale poniżej dwucyfrowego wzrostu, do którego sieć przyzwyczaiła analityków w ciągu ostatnich kilku lat. Według Lidla wzrost był nadal powyżej oczekiwań, a jego głównymi czynnikami były nowe otwarcia sklepów i rozbudowa obecnej sieci. W roku obrotowym 2016 po raz pierwszy w zestawieniu pojawiły się obroty z rynku litewskiego, ale nie ujęto w nich amerykańskich wyników, ponieważ grupa rozpoczęła tam działalność dopiero w czerwcu ubiegłego roku.

Raport pokazuje, że marża operacyjna Lidla spadła do 4,3 proc., co jest nadal wysokim wynikiem w porównaniu z konkurencją, ale jednak najniższym od 2012 roku. Firma przypisuje niższe zyski inwestycjom na nowych rynkach, ale według analityków istnieją także inne powody. Przebudowana formuła sklepu, o szerszym asortymencie produktów i nowych usługach, również miała ich zdaniem wpływ na wyniki.

Eksperci wskazują także, że koszty zatrudnienia wzrosły o 11 proc. i stanowią obecnie 9,11 proc. całkowitego obrotu Lidla na zagranicznych rynkach. Są nadal niższe niż w przypadku Ahold Delhaize (11,5 proc.), Sainsbury's (11 proc.) czy Carrefoura (10,8 proc.), ale wzrost kosztów przewyższa wzrost obrotów 2 do 1. Średni obrót na pracownika spadł o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem  fiskalnym.

W latach 2016-2017 inwestycje Lidla wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim: z 2,8 do 7 mld euro, przy znacznym udziale inwestycji w nieruchomości. Operacje przebudowy sklepów były dla firmy dużym wydatkiem, podobnie jak przygotowania do startu w USA.

Lidl zapowiada, że wierzy w pozytywny wynik w roku podatkowym 2017-2018, z umiarkowanym wzrostem obrotów dzięki zmodernizowanej sieci sklepów i ekspansji w USA. Jednak amerykańska ekspansja przyczyni się do dalszego spadku dochodu netto.

Zdaniem analityków Barclays, właściciel Lidla, Grupa Schwarz, będzie teraz kładła nacisk na rentowność i dyscyplinę finansową. Dyrektor generalny Klaus Gehrig w rozmowie z Planet Retail powiedział, że nowe supermarkety Lidla są jak "szklane pałace", a także skrytykował brak efektywnego zarządzania kosztami. Decyzja o powołaniu Jespera Hojera na nowego dyrektora generalnego Lidla w lutym 2017 r. w połączeniu ze zmniejszoną obecnością sieci w internetowym kanale sprzedaży wskazuje na nową, bardziej oszczędną strategię dyskontera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA