PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci DTZ potwierdzają silną aktywność na polskim rynku inwestycyjnym

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 sie 2014 16:12

Eksperci DTZ potwierdzają silną aktywność na polskim rynku inwestycyjnym

W pierwszej połowie 2014 roku przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży były nieruchomości o łącznej wartości blisko 1,4 miliarda euro, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Eksperci DTZ przewidują, że w 2014 wolumen transakcji inwestycyjnych może przewyższyć wielkość odnotowaną w roku ubiegłym, tj. 3,15 miliarda euro.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2014 roku nieruchomości biurowe zdominowały rynek inwestycyjny w Polsce - wolumen transakcji w tym sektorze stanowił ponad 50 proc. łącznej wartości inwestycji.

Na kolejnym miejscu uplasował się sektor handlowy z udziałem w rynku na poziomie 26 proc. oraz magazynowy (22 proc.). Tak wysoki wolumen transakcji inwestycyjnych, obejmujący nieruchomości biurowe, wynikał ze sprzedaży trzech dużych projektów zlokalizowanych w Warszawie: Rondo 1, Lipowy Office Park oraz Atrium 1.

Jak podają eksperci DTZ, biorąc pod uwagę sektor handlowy można zauważyć, że przedmiotem znacznej większości transakcji zawartych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku, były obiekty zlokalizowane w miastach średniej wielkości (z liczbą mieszkańców poniżej 400 tysięcy).

Ponadto, już od ponad dwóch lat agencja obserwuje wzmożone zainteresowanie inwestorów nabywaniem najwyższej klasy projektów magazynowych. Jest to związane z pozytywną sytuacją w tym sektorze, którą odzwierciedla wysoki poziom popytu, zmniejszającą się ilość pustostanów i stabilne czynsze z perspektywą wzrostu w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.

Podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, inwestorzy z Niemiec pozostali najbardziej aktywnymi graczami na polskim rynku inwestycyjnym i byli odpowiedzialni za 28 proc. łącznej wartości transakcji zawartych w pierwszej połowie 2014. Swoją obecność zwiększyły podmioty ze Stanów Zjednoczonych, osiągając udział w rynku na poziomie 20 proc., a inwestorzy z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii utrzymali względnie silną pozycję, głównie za sprawą nabycia przez Segro portfela nieruchomości logistycznych od funduszu Tristan.

Stopy zwrotu z najlepszych centrów handlowych oraz najwyższej klasy budynków biurowych pozostały bez zmian w porównaniu do wartości notowanych pod koniec 2013 i wynoszą odpowiednio 5,75 proc. i 6 proc. Obniżeniu uległy natomiast stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych (7,75 proc. w 2013 do 7,5 proc. w pierwszej połowie 2014), co wynika z rosnącej atrakcyjności tego sektora dla inwestorów.

- Najwyższej klasy budynki biurowe, zlokalizowane w centrum Warszawy oraz najlepiej pozycjonowane centra handlowe nadal są atrakcyjne dla inwestorów. Niemniej jednak zainteresowanie podmiotów nabywających nieruchomości komercyjne zaczyna rozszerzać się na mniejsze projekty położone w miastach regionalnych. Ten trend odzwierciedla poprawiające się nastroje inwestorów, ich większą skłonność do ryzyka oraz poszukiwanie możliwości uzyskania wyższych stóp zwrotu - mówi Katarzyna Lipka, starszy konsultant w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA