PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci negatywnie o prognozach Sfinksa

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2014 08:45

Sfinks Polska w opublikowanej strategii na lata 2015-20 prognozuje minimum podwojenie sprzedaży do 2020 roku, do poziomu 332 mln zł. Zysk netto w 2020 roku ma wzrosnąć do 30,2 mln zł z 13,8 mln zł w tym roku. W ocenie analityków przedstawione przez spółkę prognozy wydają się zbyt optymistyczne.

REKLAMA

Inwestorzy entuzjastycznie przyjęli informacje ze spółki. O godz. 16.40 kurs Sfinksa zyskiwał 13,9 proc. do 1,88 zł.

- Spółka przedstawiła bardzo optymistyczne prognozy finansowe, te cele wydają się bardzo ambitne, może nawet zbyt ambitne. Od kilku kwartałów spółka notuje poprawę wyników i chce coś więcej pokazać inwestorom. Nie dziwi więc, że przedstawia strategię, a inwestorzy reagują pozytywnie. Ja jednak wstrzymam się z ostateczną oceną, do czasu dokonania własnych kalkulacji - komentuje Marcin Stebakow, analityk DM Banku BPS.

- Należy pamiętać, iż w prognozie jest ujętych dużo zdarzeń jednorazowych na lata 2014-15, głównie wynikających z odpisów, czy rozwiązania rezerwy na znak towarowy Chłopskie Jadło. To daje łącznie ok. 30 mln zł. Gdyby odjąć tę kwotę od prognozowanych wyników w 2014 i 2015 roku, to zysk netto będzie niższy - dodaje.

Analityk ma też trochę uwag do założonej dynamiki przychodów. - Rozumiem, że przewiduje się wzrost konsumpcji, zwiększenie wydatków, wzrost pokrycia kraju siecią restauracji Sphinx, ale dynamika rzędu 10 proc. w przeliczeniu na restaurację w latach 2015 i 2016 wydaje się zbyt optymistyczna - mówi.

Strategia Sfinks Polska na lata 2015-20 zakłada wzrost wyników, w tym minimum podwojenie sprzedaży do 2020 roku, do poziomu 332 mln zł. Zysk netto w 2020 roku ma wzrosnąć do 30,2 mln zł z 13,8 mln zł w tym roku.

Kapitały własne mają być dodatnie w 2016 roku (na poziomie 6 mln zł), a w 2020 roku mają wzrosnąć do 112,2 mln zł.

Celem jest też osiągnięcie i utrzymanie wskaźnika dług/EBITDA nieprzekraczającego 3. W 2020 roku wskaźnik dług/EBITDA ma wynieść 0,5x wobec zakładanych 6,8x na koniec 2014 roku.

Prognoza nie uwzględnia wpływu ewentualnych akwizycji i połączeń, czy innych zdarzeń jednorazowych, takich jak projekty specjalne oraz rozwój sieci w systemie franczyzy i masterfranczyzy.

Uwzględnia z kolei wpływ zdarzeń jednorazowych wynikających z przeszłości, takich jak: odwrócenie rezerwy na znak towarowy Chłopskie Jadło, utworzenie aktywa podatkowego związanego ze stratami z lat ubiegłych oraz wycenę udziałów Shanghai Express.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA