PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci negatywnie o prognozach Sfinksa

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2014 08:45

Sfinks Polska w opublikowanej strategii na lata 2015-20 prognozuje minimum podwojenie sprzedaży do 2020 roku, do poziomu 332 mln zł. Zysk netto w 2020 roku ma wzrosnąć do 30,2 mln zł z 13,8 mln zł w tym roku. W ocenie analityków przedstawione przez spółkę prognozy wydają się zbyt optymistyczne.

REKLAMA

Inwestorzy entuzjastycznie przyjęli informacje ze spółki. O godz. 16.40 kurs Sfinksa zyskiwał 13,9 proc. do 1,88 zł.

- Spółka przedstawiła bardzo optymistyczne prognozy finansowe, te cele wydają się bardzo ambitne, może nawet zbyt ambitne. Od kilku kwartałów spółka notuje poprawę wyników i chce coś więcej pokazać inwestorom. Nie dziwi więc, że przedstawia strategię, a inwestorzy reagują pozytywnie. Ja jednak wstrzymam się z ostateczną oceną, do czasu dokonania własnych kalkulacji - komentuje Marcin Stebakow, analityk DM Banku BPS.

- Należy pamiętać, iż w prognozie jest ujętych dużo zdarzeń jednorazowych na lata 2014-15, głównie wynikających z odpisów, czy rozwiązania rezerwy na znak towarowy Chłopskie Jadło. To daje łącznie ok. 30 mln zł. Gdyby odjąć tę kwotę od prognozowanych wyników w 2014 i 2015 roku, to zysk netto będzie niższy - dodaje.

Analityk ma też trochę uwag do założonej dynamiki przychodów. - Rozumiem, że przewiduje się wzrost konsumpcji, zwiększenie wydatków, wzrost pokrycia kraju siecią restauracji Sphinx, ale dynamika rzędu 10 proc. w przeliczeniu na restaurację w latach 2015 i 2016 wydaje się zbyt optymistyczna - mówi.

Strategia Sfinks Polska na lata 2015-20 zakłada wzrost wyników, w tym minimum podwojenie sprzedaży do 2020 roku, do poziomu 332 mln zł. Zysk netto w 2020 roku ma wzrosnąć do 30,2 mln zł z 13,8 mln zł w tym roku.

Kapitały własne mają być dodatnie w 2016 roku (na poziomie 6 mln zł), a w 2020 roku mają wzrosnąć do 112,2 mln zł.

Celem jest też osiągnięcie i utrzymanie wskaźnika dług/EBITDA nieprzekraczającego 3. W 2020 roku wskaźnik dług/EBITDA ma wynieść 0,5x wobec zakładanych 6,8x na koniec 2014 roku.

Prognoza nie uwzględnia wpływu ewentualnych akwizycji i połączeń, czy innych zdarzeń jednorazowych, takich jak projekty specjalne oraz rozwój sieci w systemie franczyzy i masterfranczyzy.

Uwzględnia z kolei wpływ zdarzeń jednorazowych wynikających z przeszłości, takich jak: odwrócenie rezerwy na znak towarowy Chłopskie Jadło, utworzenie aktywa podatkowego związanego ze stratami z lat ubiegłych oraz wycenę udziałów Shanghai Express.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA