PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Emperia chce wprowadzić spółkę deweloperską na GPW

  • Autor: Anna Pełka
  • 16 sty 2014 21:06

Emperia chce wprowadzić spółkę deweloperską na GPW

Emperia Holding zamierza przenieść do spółki P1 działalność deweloperską i część posiadanej gotówki - poinformował Dariusz Kalinowski, prezes Emperii Holding. Do końca roku deweloperska spółka może zostać upubliczniona na warszawskiej giełdzie.

REKLAMA

W czwartek Emperia Holding poinformowała o zamiarze podziału spółki. Do należącej do niej spółki P1 ma zostać wniesiona całość posiadanych przez Emperię aktywów i zobowiązań związanych z segmentem nieruchomościowym grupy. W wyniku podziału dotychczasowi akcjonariusze Emperii staną się akcjonariuszami spółki P1. Zarząd zakłada, że liczba akcji otrzymanych przez akcjonariuszy w spółce P1 będzie taka sama, jak liczba akcji posiadana przez nich w Emperia Holding.

Po podziale Emperia Holding będzie koncentrowała się przede wszystkim na rozwoju działalności w obszarze handlu detalicznego, a spółka P1 na rozwoju działalności deweloperskiej. "Łączymy w tej chwili różne biznesy: operacyjne poprzez supermarkety Stokrotka i deweloperskie, a nie ma potrzeby, byśmy przy prowadzeniu działalności handlowej mieli nieruchomości na własność" - powiedział PAP prezes Dariusz Kalinowski.
"Zamierzamy sporządzić plan podziału Emperii i do nowej spółki przeniesiemy zespół ludzi, aktywa nieruchomości i część gotówki, tak by możliwe było zwiększenie wartości portfela i rozwój tej spółki niezależnie od Stokrotki" - dodał.

Kalinowski wskazał, że Emperia ma teraz nadwyżkę, ok. 200 mln zł gotówki. "Biznes operacyjny rozwijamy nie angażując się mocno kapitałowo. Nawet przy bardzo dynamicznym rozwoju działalności detalicznej nie skonsumowalibyśmy tej gotówki" - powiedział prezes.

Poinformował, że obecnie w portfelu Emperii znajduje się ok. 90 nieruchomości. W 2012 roku spółka wystawiła je na sprzedaż. Informowała wtedy, że wartość jej aktywów nieruchomościowych wynosi ok. 400 mln zł. "Ta wartość nie uległa zmniejszeniu" - powiedział prezes.

Kalinowski powiedział, że celem planowanego podziału Emperii jest nie tylko zwiększenie przejrzystości poprzez uproszczenie struktur, ale i ułatwienie przeprowadzenia wyceny poszczególnych biznesów. "Można będzie dokonać realnej wyceny aktywów Emperii oczyszczonej z biznesu deweloperskiego, a to powinno ułatwić rozwój poprzez fuzje i przejęcia" - powiedział.

Wstępny harmonogram zakłada, że procedura podziału Emperii Holding powinna zakończyć się do końca 2014 roku. Spółka P1 ma zostać wprowadzona na GPW. "Sporządzimy plan podziału i wtedy będzie więcej szczegółów. Na ten moment przewidujemy zakończenie podziału w końcówce tego roku" - powiedział Kalinowski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA