PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Emperia chce wprowadzić spółkę deweloperską na GPW

  • Autor: PAP
  • 15 maj 2014 17:33

Emperia pracuje nad wyodrębnieniem części związanej z nieruchomościami. Obecnie finalizuje proces wyboru doradców i spodziewa się, że rejestracja podziału zostanie dokonana na przełomie 2014 i 2015 roku, a spółka zadebiutuje na warszawskiej giełdzie na początku 2015 r. Emperia oczekuje dalszego wzrostu marży brutto działalności detalicznej w II i III kw.

REKLAMA

- Obecnie finalizujemy proces wyboru doradców w procesie. W trakcie jest przekształcenie P1 sp. z o.o. w Elpro Development SA. Na przełomie czerwca i lipca planujemy opublikować plan podziału - powiedział Cezary Baran, wiceprezes ds. finansowych.

"Rejestracji podziału spodziewamy się na przełomie 2014 r. i 2015 r., a debiut giełdowy wydzielonej spółki planujemy na początek przyszłego roku" - dodał.

W styczniu Emperia Holding poinformowała o zamiarze podziału spółki. Do należącej do niej spółki P1 ma zostać wniesiona całość posiadanych przez Emperię aktywów i zobowiązań związanych z segmentem nieruchomościowym grupy. W wyniku podziału dotychczasowi akcjonariusze Emperii staną się akcjonariuszami spółki P1. Zarząd zakłada, że liczba akcji otrzymanych przez akcjonariuszy w spółce P1 będzie taka sama, jak liczba akcji posiadana przez nich w Emperia Holding.

Jednym z celów podziału jest m.in. rozszerzenie możliwości rozwoju części nieruchomościowej o projekty realizowane dla innych detalistów oraz ułatwienie porównania i wyceny wydzielonych biznesów z podobnymi na rynku.

Baran przyznał, że najtrudniejszą częścią procesu będzie ustalenie wartości dzielących się biznesów.

"Zajmą się tym doradcy. Nasze bardzo luźne szacunki zakładają, że część deweloperska może stanowić około 30 proc. wartości całej firmy" - powiedział Baran.

Obecnie Emperia i P1 mają łącznie 1,6 mln akcji Emperii, które stanowią 10,63 proc. w kapitale zakładowym spółki.

Po podziale Emperia Holding będzie koncentrowała się przede wszystkim na rozwoju działalności w obszarze handlu detalicznego. Akcje te mają zostać umorzone przed podziałem, czyli w III lub IV kw. W I kw. 2014 r. przychody ze sprzedaży działalności detalicznej spadły do 468,3 mln zł z 481,4 mln zł rok wcześniej, strata netto wyniosła 6,8 mln zł wobec 0,7 mln zł zysku w I kw. 2013 r.

Marża brutto na sprzedaży wzrosła w I kw. o 3,8 p.p. do 28,2 proc. z 24,4 proc. rok wcześniej.

Prezes Emperii Dariusz Kalinowski poinformował, że na wyniki pierwszego kwartału wpływ miało przesunięcie Świąt Wielkanocnych, jednorazowe koszty z tytułu rozwiązania umowy najmu w wysokości 1 mln zł i szacowane koszty połączenia spółek detalicznych na poziomie około 1 mln zł.

Koszty logistyki w I kw. wyniosły 19,6 mln zł, co stanowi 4,2 proc. sprzedaży.

"W drugim kwartale obniżą nam się koszty logistyki i powinniśmy uzyskać wyższą marżę brutto niż w pierwszym kw. W trzecim kw. też liczę, że pokażemy zwiększenie marży, a później ona się ustabilizuje" - powiedział Kalinowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA