PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Emperia przyspiesza z otwarciami

  • Autor: PAP
  • 31 sie 2015 17:14

Emperia zwiększa tempo otwarć, w drugiej połowie roku zamierza otworzyć około 80 sklepów. Nadal szuka możliwości fuzji i przejęć - poinformowali przedstawiciele spółki na poniedziałkowym spotkaniu.

REKLAMA

- Podtrzymujemy ambitne cele rozwoju w tym roku, czyli otwarcie ok. 100 sklepów. W pierwszej połowie roku otworzyliśmy 16 placówek, a w trzecim kwartale już 26. Do końca roku tempo otwarć będzie wysokie, będzie nawet 5 otwarć tygodniowo - powiedział prezes Emperii Dariusz Kalinowski.

Na koniec I półrocza sieć detaliczna spółki liczyła 264 sklepy, w tym 223 supermarkety własne, 34 markety własne i 7 sklepów franczyzowych. Teraz sieć liczy 290 placówek.

W piątek Emperia poinformowała, że jej spółka zależna, Stokrotka, zdecydowała o rozwiązaniu porozumienia o współpracy zawartego w maju tego roku z Polomarketem. Planowane było rozpoczęcie współpracy w zakresie koordynacji polityk zakupowych obu sieci.

 - Naszą intencją była integracja handlowa mocniejsza niż w ramach grup zakupowych. Nie udało nam się jednak wypracować odpowiedniej formuły - tłumaczy prezes Kalinowski.

Poinformował, że spółka nie zamierza podejmować podobnych prób współpracy z innymi sieciami.

- Okazuje się, że to zadanie niewykonalne, więc nie będziemy tego próbować z innymi. Grupy zakupowe też nas nie interesują. Pozostają nam fuzje i przejęcia - powiedział Kalinowski.

- Jesteśmy otwarci na poszukiwanie celów do przejęcia, do integracji kapitałowych. Myślę, że możliwe są małe transakcje, takie jak Frac. Za mało prawdopodobne uważam duże operacje, fuzje dużych detalistów w ciągu 12-24 miesięcy - powiedział prezes Emperii.

W kwietniu Stokrotka podpisała umowę przejęcia od spółek Frac Handel oraz Frac Handel Detal 19 sklepów w południowej Polsce. Aktualnie otwartych jest 16 sklepów, pozostałe 3 mają zostać przejęte do połowy września.

W I półroczu 2015 roku Emperia miała 982 mln zł przychodów (wzrost o 0,1 proc. rdr), 55,2 mln zł EBITDA (wzrost o 22,7 proc. rdr) i 29,1 mln zł zysku netto (wzrost o 67,5 proc. rdr).

W samym drugim kwartale grupa miała 496,1 mln zł przychodów (spadek o 1,2 proc. rdr), 24,3 mln zł EBITDA (wobec 27,8 mln zł rok wcześniej), a zysk netto spadł do 10,3 mln zł z 14,1 mln zł przed rokiem.

Kalinowski wskazał, że po oczyszczeniu wyników o zdarzenie jednorazowe z II kwartału 2014 roku (rozwiązanie rezerwy kosztowej Delima w wysokości 6,4 mln zł), EBITDA w II kwartale tego roku byłaby wyższa rdr o 3 mln zł.

 Przedstawiciele spółki poinformowali, że drugi kwartał był trudny dla segmentu detalicznego grupy z uwagi na deflację.

- Supermarkety w kraju tracą udziały rynkowe na rzecz sklepów convenience i dyskontów, ale nasza Stokrotka wygląda na tym tle lepiej niż supermarkety (według danych Nielsen). Zyskujemy udziały, choć sprzedaż spadła - powiedział prezes.

 W II kwartale sprzedaż LFL Stokrotki spadła o 6,4 proc. rdr wobec 3,6 proc. spadku w I kwartale.

- Trzeci kwartał nie jest super optymistyczny, ale powinien lepiej wyglądać pod względem sprzedaży - powiedział Kalinowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA