PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Emperia rozpoczęła proces tworzenia spółki deweloperskiej

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 sty 2014 15:48

16. stycznia zarząd spółki Emperia Holding rozpoczął prace przygotowawcze w celu przeprowadzenia podziału firmy. Owocem tego procesu ma być spółka deweloperska.

REKLAMA

Podział będzie polegał na wydzieleniu ze spółki, w trybie art. 529 § 1 pkt. 4 Kodeksu spółek handlowych, działalności stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, związanej z inwestycjami w nieruchomości oraz zarządzaniem nieruchomościami posiadanymi przez spółkę oraz inne spółki Grupy Kapitałowej Emperia Holding. Zorganizowana część przedsiębiorstwa zostanie wniesiona do spółki P1 Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, w której Emperia Holding S.A. posiada 100 proc. udziałów. Do spółki P1 Sp. z o.o. zostanie wniesiona całość posiadanych przez Spółkę aktywów i zobowiązań związanych z segmentem nieruchomościowym Grupy. Po podziale Emperia Holding S.A. będzie koncentrowała się przede wszystkim na rozwoju działalności w obszarze handlu detalicznego, a spółka P1 na rozwoju działalności deweloperskiej.

Zamiarem zarządu jest, by podział spółki Emperia Holding S.A. był połączony z przeprowadzeniem procesu wprowadzenia akcji spółki P1, po jej uprzednim przekształceniu w spółkę akcyjną, do obrotu regulowanego prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Zgodnie z przewidywaniami Zarządu procedura podziału Emperia Holding S.A. powinna zakończyć się do końca 2014 roku. W wyniku podziału dotychczasowi akcjonariusze Emperia Holding S.A. staną się akcjonariuszami spółki P1. W założeniach Zarządu ilość akcji otrzymanych przez akcjonariuszy w spółce P1 będzie taka sama jak ilość akcji posiadana przez nich w Emperia Holding S.A.

Jak zapewniają władze Emperii celem planowanego podziału jest, aby każda z wyodrębnionych części: 1. była przejrzysta dla akcjonariuszy poprzez uproszczenie struktur i koncentrację na bardziej homogenicznych przedmiotach działalności, 2. była łatwiejsza do wyceny i porównania z innymi podmiotami na rynku prowadzącymi podobny rodzaj działalności, 3. mogła być aktywnym uczestnikiem procesów konsolidacyjnych na rynku w swojej branży.

W ocenie zarządu Emperii Holding S.A., szczególnie w obszarze działalności detalicznej, przeprowadzenie podziału może przyczynić się do zintensyfikowania rozwoju spółki. Obok kontynuowania rozwoju organicznego oraz zaoferowania partnerom współpracy w ramach konceptu franczyzowego, umożliwi bowiem łatwiejsze przyłączanie innych podmiotów. W sytuacji prowadzenia bardziej homogenicznej działalności łatwiejsze powinno być zarówno nabywanie podmiotów poprzez wydanie akcji spółki, jak i pozyskanie kapitału bezpośrednio na rynku poprzez nowe emisje akcji.

Warunkiem przeprowadzenia podziału będzie akceptacja projektowanych zmian przez akcjonariuszy Emperia Holding S.A., która ostatecznie będzie wyrażona w głosowaniach nad uchwałami Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającymi podział. Ponadto warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia podziału będzie także zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego prospektu emisyjnego spółki P1 dotyczącego emisji akcji dokonywanej w związku z podziałem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA