PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Empik na ścieżce optymalizacji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lut 2015 10:57

Empik na ścieżce optymalizacji

Grupa Empik Media & Fashion kontynuuje proces optymalizacji struktury Grupy oraz zabezpieczenia środków finansowych. Dzięki refinansowaniu obligacji oraz emisji nowych papierów wartościowych udało się zdobyć fundusze na kolejne trzy lata działalności. Jednocześnie firma tnie koszty i zwiększa sprzedaż.

REKLAMA

W IV kwartale 2014 r. Grupa EM&F zakończyła z powodzeniem proces finansowania. Grupa pozyskała środki finansowe na następne trzy lata, na dalszy rozwój kluczowych spółek portfelowych. Aktualnie zarząd EM&F ocenia sytuację finansową Grupy jako bezpieczną i stabilną. W ramach nowej struktury finansowania największe banki finansujące Grupę utrzymały swoje zaangażowanie na poziomie z momentu refinansowania, spłacone zostały obligacje w kwocie 250 mln PLN, które zapadały w listopadzie 2014 r., wyemitowane zostały nowe papiery dłużne na łączną kwotę 290 mln PLN oraz, dodatkowo, najwięksi akcjonariusze udzielili Grupie EM&F pożyczki podporządkowanej wobec pozostałych instytucji finansujących w kwocie 100 mln PLN.

Grupa EM&F z sukcesem zakończyła w minionych miesięcach prowadzoną optymalizację działalności Grupy Smyk i segmentu e-commerce oraz kontynuowała transformację Grupy Empik, czego dodatkowym efektem była poprawa przepływów pieniężnych i zdolności generowania gotówki.  W 2014 r. Grupa EM&F wygenerowała 76 mln PLN gotówki z działalności podstawowej, w porównaniu do wypływu netto środków pieniężnych w kwocie 74 mln PLN w 2013 r.

Wolne przepływy pieniężne z działalności podstawowej zwiększyły się znacząco, bo o 150 mln PLN, w stosunku do 2013 r., gł. w wyniku poprawy wyników operacyjnych Grupy Smyk i segmentu E-commerce oraz  znaczącej optymalizacji kapitału obrotowego i wydatków inwestycyjnych w Grupie Empik i Grupie Smyk.

Grupa Smyk stała się największym segmentem Grupy EM&F, zarówno pod względem przychodów jak i EBITDA. Spółka rozwija działalność w Polsce, znacząco poprawiła rentowność i strukturę asortymentową (również w Niemczech - Spiele Max, gdzie wzrasta udział w sprzedaży wysokomarżowych marek własnych).

Grupa Empik przechodzi proces transformacji, w celu optymalizacji struktury asortymentowej, polityki cenowej i komunikacji marketingowej i długoterminowej poprawy rentowności. W lutym 2015 r. nastąpiła także zmiana na stanowisku prezesa zarządu, co ma zapewnić skuteczną finalizację procesu transformacji.

Przychody ze sprzedaży Grupy EM&F w ujęciu LFL (na bazie porównywalnych sklepów, wyłączając Szkoły Językowe i Grupę Optimum) w IV kwartale 2014 r. zwiększyły się o 3,4% r/r, a w skali 12 miesięcy 2014 r. pozostały na poziomie roku ubiegłego. Istotnym czynnikiem wpływającym na poziom sprzedaży LFL były przychody segmentu E-commerce oraz Grupy Smyk.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA