PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eurooptymizm do inwestowania na Pradze

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 cze 2012 13:19

Eurooptymizm do inwestowania na Pradze

Są duże szanse, że inwestycje związane z Euro 2012, promocja Pragi jako lokalizacji Stadionu Narodowego, a także planowana poprawa infrastruktury przyspieszą rozwój prawobrzeżnej części stolicy, której potencjał jest wciąż niewykorzystany - uważają eksperci z CBRE. Deweloperzy planują tu wiele nowych inwestycji komercyjnych.

REKLAMA

Łączna podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w prawobrzeżnej Warszawie wynosi 171 tys. mkw., w porównaniu do blisko 3,5 mln mkw. po lewej stronie Wisły.

Praga, składająca się z dwóch dzielnic: Pragi Południe i Pragi Północ, to najsłabiej rozwinięta część Warszawy pod względem podaży nowoczesnych powierzchni biurowych.

Ma na to wpływ utrudniona komunikacja z centrum miasta, a także zły stan wielu budynków. Choć wiele historycznych praskich budynków zostało już odnowionych i cieszy oko piękną architekturą, w dzielnicy trudno znaleźć miejsce, gdzie nie kontrastują one z opłakanym stanem innych kamienic. Wynikiem tego jest ograniczony wolumen inwestycji komercyjnych.

Zachęcić czynszem

Jako pierwsza w dzielnicy powstała Promenada przy ul. Ostrobramskiej, a później Centrum Milenium, Blue Point, Warszawa Wileńska i Radwar Business Park.

Stawki czynszu za powierzchnie biurowe należą do najniższych w mieście. Podczas gdy w centrum stolicy dochodzą do 27 EUR/mkw./mies., po kilku minutach jazdy w kierunku wschodnim możliwy jest najem nowoczesnej powierzchni za 13-15 EUR/mkw./mies.

Z kolei rynek powierzchni handlowych na Pradze jest postrzegany jako bardziej dojrzały - podaż wynosi ponad 360 tys. mkw. w centrach handlowych takich jak Promenada, Warszawa Wileńska, CH Gocław czy King Cross Praga, gdy po lewej stronie Wisły łączna podaż to 963 tys. mkw.

- Od kilku lat obserwujemy korzystną zmianę wizerunku Pragi. Z zaniedbanej i nie całkiem bezpiecznej dzielnicy, Praga staje się modnym centrum kultury, której ośrodkami są zrewitalizowane poprzemysłowe obiekty prowadzące działalność artystyczną i klubową, jak Fabryka Trzciny, SOHO Factory, M25, Hala Wysokich Napięć, czy kultowe już kluby przy ul. Ząbkowskiej - mówi Agata Czarnecka, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.

Inne przedsięwzięcia kulturalne, w tym budowa Muzeum Pragi przy ul. Targowej oraz sali koncertowej Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej z pewnością zwiększą jeszcze atrakcyjność Pragi.

Poprawa infrastruktury fundamentem rozwoju

Plany inwestycyjne dla Pragi są bardzo bogate, jednak ich realizacja zajmie co najmniej kilka lat. W trakcie budowy jest już druga linia metra - odcinek łączący Rondo Daszyńskiego na Woli z Dworcem Wileńskim na Pradze będzie ukończony w połowie 2014 r.

Po prawej stronie Wisły powstaną dwie stacje: Stadion oraz Dworzec Wileński. Następne stacje zbudowane zostaną w kolejnych latach. W planach jest również budowa południowej odnogi drugiej linii metra, łączącej stację Stadion z osiedlem Gocław.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA