PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

First Data popiera ustawę regulującą opłaty interchange

  • Autor: dlahandlu.pl
  • 11 wrz 2012 10:26

First Data, największy agent rozliczeniowy na polskim rynku, opowiada się za ustawą regulującą opłaty interchange na rynku polskim - pisze dlahandlu.pl. Firma jest jednak przeciwna regulowaniu MSC.

REKLAMA

- Wierzymy, że obniżka aktualnie najwyższych stawek występujących w Europie, przysłuży się rozwojowi rynku płatności bezgotówkowych. Regulacje stawek interchange powinny uczestnikom rynku pozwolić z większą pewnością planować przyszłe koszty działalności - mówią przedstawiciele spółki. Firma nie zgadza się natomiast na jakiekolwiek próby uregulowania wysokości MSC.

- Według nas obniżka interchange w perspektywie kilku lat zostanie zrekompensowana zwiększonymi obrotami realizowanymi przez podmioty, które kart aktualnie nie przyjmują. Powinna ona też spowodować, że na rynku pojawi się większa liczba urządzeń do akceptacji kart. Szacujemy, że kilka bardzo dużych firm np. sieć Biedronka, które dziś nie akceptują płatności kartą, może zmienić zdanie, gdy tylko spadną stawki. Obecnie obroty tych podmiotów wynoszą około 60 mld zł rocznie. Te firmy mówią jednak wyraźnie: wprowadzimy do swoich sklepów terminale wtedy, kiedy koszt obsługi kart będzie porównywalny z kosztem obsługi gotówki. Naszym zdaniem, jeśli te koszty zostaną wyrównane, karty zaczną wprowadzać nie tylko wielkie sieci handlowe, ale także mniejsi sprzedawcy, również w mmniejszych miejscowościach - mówi prezes Janusz Diemko, prezes zarządu First Data Polska, właściciela marki Polcard.

Firma nie zgadza się natomiast na jakiekolwiek próby uregulowania wysokości MSC czyli prowizji jaką agent rozliczeniowy pobiera od akceptanta kart. - Uważamy, że nie może to przynieść pozytywnego rezultatu, tym bardziej, że wysokość tych płat już dziś reguluje wolna konkurencja. W Polsce działa całkowicie wolny i konkurencyjny rynek agentów rozliczeniowych. Świadczy o tym systematyczny spadek prowizji w ostatnich 20 latach i duża łatwość zmiany agenta rozliczeniowego - wyjaśnia Janusz Diemko.

Według First Data próba uregulowania wysokości marż agentów rozliczeniowych jest praktyką nierynkową. - Jeżeli ustawodawca ustanowi, że taką regulację należy wprowadzić, First Data jako największy agent rozliczeniowy w Polsce będzie zabiegać o wprowadzenie kontroli wszystkich opłat wpływających na wysokość opłat ponoszonych przez akceptantów - nakładanych przez organizacje kartowe, pobieranych przez nie i/lub przez wystawców kart - zapowiada spółka.

- Z uwagą przyglądamy się pracom prowadzonym przez różne ugrupowania polityczne, ze zdziwieniem przyjmując propozycje stawek, których głównym celem jest przebicie propozycji konkurencji politycznej. Jesteśmy przekonani, że takie podejście nie tworzy bezpiecznych podstaw dla prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty obsługujące karty. Wprowadzenie w życie propozycji zakładających regulowanie poziomu opłat pobieranych przez agntów może doprowadzić do zapaści na runku płatniczym - podsumowuje prezes First Daty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA